Германската икономика ще се възстанови на широка основа през тази и следващата година. Това поне предвиждат прогнозите на водещите икономически изследователски институти от последните седмици. В последния засега анализ Институтът за икономически изследвания Ifo повиши прогнозата си за ръста на германската икономика.
Според анализаторите на Ifo икономиката на федералната република ще нарасне малко по-силно през тази година. Базираният в Мюнхен тръст увеличи своята икономическа прогноза за растеж от 1,9% до 2 на сто. „Възстановяването е стабилно и се ускорява", заяви икономическият експерт Тимо Волмерсхойзер. Това от своя страна ще потисне още нивото на безработицата, ще увеличи доходите и ще осигури допълнителни приходи за държавата, казва той, цитиран от DPA.
По-рано и трите други института, които представят най-важните прогнози за икономическото развитие, ревизираха своите прогнози нагоре или потвърдиха по-високото ниво. Сега и следващият доклад през есента, който се очаква през октомври по поръчка на правителството, може да е по-положителен. Становището се счита за показателно за предстоящата скоро след това официална прогноза за растежа от страна на правителството.
Още по-оптимистично настроен е Ifo за следващата година. За 2015 г. икономистите очакват ръст на БВП от 2,2%. „Предпоставката за това е конфликтът в Украйна да не се засили и да няма ценова експлозия на петрола заради сраженията в Ирак", казва Волмерсхойзер. Освен това и ситуацията в еврозоната трябва да продължи да се стабилизира.
Въпреки това оптимизмът надделява. „Условията в Германия са изключително благоприятни", казва експертът. Сред тях спадат ниските лихви, нарастващите доходи, слабото покачване на цените и високото натоварване на капацитетите на индустрията, чиито продукти са търсени в световен мащаб. “Възстановяването на пазара на труда също ще е забележимо".
Въвеждането на минимална работна заплата обаче (това бе едно от условията за сформиране на управляваща коалиция), може да засенчи това развитие, тъй като това значително ще увеличи разходите за труд.
В същото време въвеждането на минималната работна заплата ще ускори повишаването на цените в Германия. Въпреки че инфлацията за тази година се очаква да възлезе на 1,1%, през следващата година тя ще се повиши до 1,7 на сто. По-високите разходи за труд бързо ще бъдат отразени в увеличение на цените на стоки и услуги. Това се доказва и от фризьорството, където вече влезе в сила изискването за минимална работна заплата. Така в бранша увеличението на цените е два пъти по-високо от нивото на инфлация за целия сектор на услугите.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Ограничения по магистрала „Тракия“ заради ремонт
В София пускат в експлоатация нов метроучастък
Днес значително по-хладно, вятърът се усилва
Защо следващата глобална икономическа криза може да бъде в Китай?
Турция изстрелва свой космически апарат до Луната в началото на 2027 г.