Безработицата в България през септември е 9,4% при сезонно изгладени данни, сочи статистиката на Евростат. През същия месец на миналата година нивото ѝ е било 11,3%, а през август тази година - 9,6%. Младежката безработица в страната е 20,7%
По данни на Агенцията по заетостта от средата на октомври безработицата в България намалява за шести пореден месец до 9,2%. На годишна база нивото на показателя е по-ниско с 1,3 процентни пункта.
Данните на Евростат за безработицата и тези на българската Агенция по заетостта се различават, защото европейската служба оценява нивото на безработицата на базата на икономически активните лица, а българското ведомство прави статистиката си само на база на регистрираните в бюрата по труда лица. Много българи обаче не се регистрират, тъй като нямат право да получават парични обезщетения.
Средното ниво за целия Европейски съюз е 9,3 на сто, а за еврозоната – 10,8%.
Във валутния съюз се наблюдава спад на безработицата и на месечна, и на годишна база. През август делът е бил 10,9%, а през септември 2014 г. - 11,5%. Сегашното ниво на безработицата в еврозоната е най-ниското от януари 2012 г.
Безработицата в целия ЕС през август е била 9,4%, а през септември миналата година – 10,1%. Последните данни показват, че през септември делът на хората без работа в ЕС (9,3%) е най-нисък от септември 2009 г.
От всички 22,631 милиона безработни в ЕС 17,323 милиона са в еврозоната.
Традиционно най-ниска е безработицата в Германия (4,5%), най-висока е в Гърция (25%) и Испания (21,6%). Все пак спад на безработицата има в 23 държави членки, в четири има повишения, а в Австрия нивото остава стабилно.
Младежката безработица в ЕС е 20,1% през септември, а в еврозоната – 22,1%.


Иво Христов: Управленската програма съдържа доста нови идеи, част от тях радикални
„Пътеводна светлина“ – Васил Петров представя морето и неговите истории във Варна
Направиха нови стълби зад училище "Климент" във Варна, почистиха мястото и някой веднага го превърна в тоалетна
Удължен е лицензът за продължаване на дейността на „Лукойл“ в България
Черно море без трима ключови играчи срещу ЦСКА 1948 в Бистрица
Петролът леко поевтиня, като фокусът е върху безизходицата в Ормузкия проток
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Най-търсеният автомобил на старо е до 5 години
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Провеждането на Евровизия във воюващи страни ще бъде забранено
Джартов: Земите ни не са в добро състояние и това води до пожари
Брутален случай на пътна агресия: Жена беше преследвана и нападната заради забележка
Румъния спира напълно АЕЦ "Черна вода" заради нивото на Дунав
Русия нанесе удари в украинския град Измаил, има щети по пристанището
преди 10 години Безработицата в страната е много по-висока от изнесените данни. Защо и как се свеждат свише подобни пропагандни данни ми омръзна да обяснявам. Тя и бедността беше определена за "нормална", при наличието на 24% фалирали домакинства и 80% на които не им достигат доходите за покриване на елементарни нужди. Който иска нека свери броя на регистрираните в бюрата по труда. После да провери какъв е броя на РС, към който съотнасят регистрираните безработни. После да провери какъв е броя на нерегистрираните хора без трудови доходи. Това ще му даде по-добра представа за картината. Макар че има още какво да се добави, все неприятни факти. А с 9% безработица, може би да очакваме хиляди испанци, гърци, италианци и пр да кандидатстват за работни визи? А забравих, те щели да предлагат заплати по 1200лв на бежанци, щото нямало желаещи български граждани. отговор Сигнализирай за неуместен коментар