Китай си проправя път за по-нататъшно обезценяване на валутата, съобщава FT. Пекин обяви промени в начина, по който ще оценява стойността на юана, което отново насочи вниманието на инвеститорите към валутната война, допълва изданието.
Централната банка на Китай съобщи, че ще оценява стойността на валутата не само спрямо американския долар, а спрямо кошница от валути. Приемането на такава кошница ще улесни институцията да поддържа по-нисък курс на юана спрямо долара, коментира Стюарт Оукли от Nomura.
Като показва, че юанът е действително оценяван спрямо кошница от валути, ще бъде много трудно за Вашингтон да критикува китайските политици за отслабването на китайската валута спрямо зелените пари, допълва Оукли.
Инвеститорите са още нервни заради скоростта и размера на девалвацията на юана от лятото. Неочакваното обезценяване на валутата през август предизвика шок на пазара и се наложи Федералният резерв на САЩ да отложи решението си за ръст на лихвите в страната.
През седмицата юанът поевтиня с 1,3% заради резкия спад на китайските валутни резерви и намаляването на референтния лихвен процент на централната банка в Пекин.
Централната банка действа, за да подкрепи курса на националната валута и е фокусирана върху кампанията за спечелване на юана на статут на резервна валута на Международния валутен фонд (МВФ).
Силният юан допълнително удря по конкурентоспособността на китайската икономика, която и без това е под силен натиск. В комбинация с опасенията, че по-силният долар ще доведе до по-голямо изтичане на капитали от Китай, анализатори очакваха централната банка в Пекин да работи за постепенно отслабване на валутата.
Оценяване на юана спрямо кошница от валути би могло да освободи институцията от обвинения за конкурентна девалвация, отбелязва изданието.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Anduril: Откриваме огромен интерес към антидрон системите
Колинс от Фед подкрепя задържането на лихвите за известно време
BlackRock казва, че френските акции са с привлекателна оценка
Куба е изчерпала горивото си, потапяйки страната в мрак и протести
Акциите падат, доходността на облигациите се покачва заради инфлационни заплахи
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Първи парламентарен контрол за кабинета "Радев"
Мотористи на протест днес заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Кейт: Mi chiamo Katerina
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд
преди 10 години Оххх малиииии още безработица във ФАЩ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години офф мани недей точно сега по нова година, че съм дълги нека първо да излязат пък тогава да си обезценяват юана колкот искат ..... че и без това е грозна картинката вече .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Погледите в момента са насочени към петрола но голямата бомба цъка при обезценка на юана,справка август месец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар