Китайската централна банка понижи референтния курс на юана със 131 базисни пункта до 6,4757 юана за долар, съобщи Bloomberg.
Централната банка определя референтния курс спрямо долара всеки ден, като валутата може да се търгува в коридор от 2% около посоченото от властите ценово ниво.
Това е десетият пореден ден, в който Пекин обезценява китайската валута, което помага на износа.
„Китайската народна банка може да продължи с усилията да стабилизира юана спрямо кошница валути и да обезценява валутата спрямо долара, след като Фед увеличи лихвените проценти“, прогнозират анализаторите от инвестиционния посредник Citic Securities.
Макар че последните макроикономически данни показват, че китайската икономика се стабилизира, търговията все още е причина за притеснения, след като износът се сви пети пореден месец през ноември.
„Китай и Индия ще продължат с гъвкавата парична политика и следващата година, подкрепяйки развиващите се пазари, които са изправени пред перспективата за още повишения на лихвените проценти“, смята Дейвид Год, старши портфолио мениджър в Edmond de Rothschild Asset Management в Хонконг.
„Решението на Фед за умерено увеличение на ставките се прие добре от американския фондов пазар и това ще подкрепи някои акции в Азия, включително и в Китай, тъй като е индикация, че Фед е уверен за възстановяването в САЩ. Това от своя страна е добра новина за китайския износ“, казва Джери Алфонсо, трейдър в Shenwan Hongyuan Group в Шанхай.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Премиерът свиква среща за овладяване на цените
Слънчево време днес, но на места ще превали
До момента САЩ са похарчили $29 милиарда за войната срещу Иран
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда