Интернет компанията Google ще направи повторен опит да увеличи дела си на пазара на смартфони чрез пускането на втора версия на своя смартфон Nexus, който ще носи наименованието Nexus S.
Устройството е произведено от Samsung и ще бъде пуснато на пазара по-малко от 12 месеца, след като от Google оповестиха първата версия Nexus One, която не успя да спечели сърцата потребителите, пише BBC.
Nexus One бе произведен от тайванската компания HTC. Nexus S първоначално ще бъде пуснат на пазара в САЩ и Обединеното кралство до края на този месец.
Това е първият смартфон с най-новата версия на операционната система на Google Android, известна под името Gingerbread. Освен това смартфонът ще разполага и със специален чип, който ще поддържа новата NFC (Near Field Communications) безжичната технология.
Тази безжична технология има малък обхват и позволява мобилните телефони да се използват като средство за покупка на билети, за плащания в магазини, за сканиране на даден продукт, чрез което да се получи повече информация за него.
Наскоро изпълнителният директор на Google Ерик Шмид заяви, че NFC технологията ще позволи на смартфоните да изместят кредитните карти в ежедневието на потребителите.
Дейвид Бърк от подразделението на Google за мобилни технологии посочва, че чрез тази технология ще бъде възможно потребителите да гледат рекламата на един филм по своя смартфон, ако го поставят над постера на филма в киното.
Според анализатори на пазара на мобилни телефони NFC технологията ще разшири присъствието си през следващата година. Шон Колинс от анализаторската компания CCS Insight посочва пред BBC, че според него NFC ще е технологията на 2011 г.
BlackBerry и повечето висок клас смартфони на Nokia ще въведат тази безжична технология през 2011 г., като се очаква и следващата версия на iPhone да разполага с NFC чип.
Nexus S има 16 GB памет, сензорен екран и е част от линията смартфони и таблети Galaxy S на Samsung.
Това според анализатори ще превърне Samsung в един от лидерите на пазара на смартфони, базирани на операционната система Android, чиято популярност расте.
Новият смартфон на Google ще е с първия в света 10-сантиметров извит дисплей и ще има две камери – една отпред и една отзад. Той ще включва нов потребителски интерфейс, както и жироскоп, който може да се използва при видео игри и обаждания през интернет.
Във Великобритания Nexus S ще се предлага на цена от 549 паунда. От блога на Google става ясно, че ще бъде пуснат в продажба в САЩ на 16 декември, а на 20 декември – във Великобритания.


За кои три зодии предстоят промени до края на годината?
Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Жълт код за силен вятър и вълнение е обявен за четвъртък за морското крайбрежие
Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Аплодисменти приветстваха слънчевото затъмнение в Испания
Владимир Путин за първи път посети Курилските острови
Задържаха наркодилър в столичния кв. "Гео Милев"
Екип на ЕК анализира миграционната ситуация в Сеута