Плащанията на лицензи от страна на конкурента Apple донесоха на световния лидер на пазара на мобилни телефони Nokia изненадващо висока печалба за тримесечието. През второто тримесечие на годината финландският концерн е отчел печалба в размер на 391 млн. евро, показват данните, цитирани от германската агенция DPA.
Печалбата обаче идва благодарение на Apple. След почти двугодишен патентен спор през юни двете компании сключиха извънсъдебно споразумение, което задължи американците да платят солидна глоба на европейския си конкурент. Освен това двата производителя сключиха и лицензионно споразумение, което задължава Apple да плаща редовни такси на финландците.
Резултатите са много по-добри от очакванията на анализаторите, които очакваха те да варират в широки граници - от загуба в размер на 35 млн. евро до по-скромна печалба в рамките на 285 млн. евро.
Изпадналият в криза финландски производител е отчел загуба именно в бизнеса с мобилни телефони заради спадащи продажби - там нетната загуба е в размер на 368 млн. евро. Приходите от продажби са спаднали със 7% до 9,3 млрд. евро.
Според главния изпълнителен директор Стивън Елъп "предизвикателствата при стратегическото преобразуване се оказаха по-големи от очакваното".
На особено доходоносния пазар на смартфони Nokia сдаде лидерската позиция на Apple - финландците са продали 16,7 млн. броя, а Apple - повече от 20 млн. Общо, с 88,5 млн. устройства за второто тримесечие, Nokia е успяла да продаде значително по-малко джаджи в сравнение с година по-рано (111,1 млн.). Средната стойност на продадените устройства е била 62 евро. Във финансовия си анализ финландците говорят за "силна ценова война".
Общото дружество Nokia Siemens Networks (NSN) обяви нетна печалба от 40 млн. евро и по този начин опроверга очакванията на инвеститорите, които предричаха печалба от 68 млн. долара. Между април и юни NSN е реализирало продажби за 3,6 млрд. евро (при прогнози за 3,4 млрд. евро). За третото тримесечие компанията е по-предпазлива и вече цели продажби за 3,2 млрд. вместо предварително обявените 3,5 млрд. евро.


Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Никола Цолов отново с триумф във Формула 2
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас