Едно не може да се отрече на новия изпълнителен директор на Hewlett-Packard Мег Уитман – че спазва обещанията си.
Когато пое ръководството на концерна, Уитман обеща бързо да вземе решение относно съдбата на подразделението Personal Systems Group (PSG) на компанията (което се занимава с хардуерния бизнес) и изглежда е готова да удържи на думата си.
Пред Businessweek Уитман е заявила, че важното решение дали подразделението да бъде отделено в отделна компания или не, трябва да бъде взето още този месец.
Обявявайки за първи път плановете за нова компания предшественикът на Уитман Лео Апотекер заяви, че окончателното решение ще бъде взето до края на годината, но според Уитман е от критично значение то да бъде взето колкото може по-скоро. „Ще вземем решение по-бързо от първоначалните намерения, защото несигурността тъкмо тук не е нашият най-добър приятел“.
„Хората се питат дали HP продължава да е в хардуерния бизнес. Там сме, задължително. До всички, които купуват устройства – ние сме в хардуерния бизнес“, казва Уитман и отново повтаря, че окончателното решение ще бъде взето до края на октомври.
През август HP обяви, че търси стратегически алтернативи за Personal Systems Group. Тогава компанията обяви и края на хардуера, базиран на WebOS, тоест – излизането от пазара на таблети. С годишни продажби в размер на 40,1 млрд. долара за изминалата година HP е най-големият в света производител на компютри. Според IDC пазарният дял на компанията е 18,1%.
Първоначално поддоставчиците на компанията се изказаха доста остро срещу отделянето на PC-поделението и поставиха компанията под натиск. При поемането на ръководния пост Уитман заяви, че ще бъде приемник на своя предшественик. „По отношение на отделянето ще трябва да намерим най-правилния път за бъдещето. Очакваме бордът да вземе решение до края на годината, ако не и по-рано“, каза тя тогава.
Противопостави й се председателят на Надзорния съвет Рей Лейн. „Намеренията ни са винаги да даваме предимство на инвеститорите и клиентите ни. Ако извън нас това поделение не може да стане по-силно – тоест да предоставя повече технологии и мощ, отколкото конкуренцията ни, то ще остане под шапката ни“.
Вчера акциите на Hewlett-Packard на Wall Street поскъпнаха с 82 цента, или 3,7% до 23,02 долара.


Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
AI инфраструктурата създава нови печеливши сред индустриалните компании
Иран и САЩ изостриха тона относно преговорите за Ормузкия проток
Фракциите в Иран се карат за целите на войната в отсъствието на Хаменей
Пакистан твърди, че споразумението между САЩ и Иран е близо
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Ядрената зависимост от Русия: Западът трябва да се подготви за проблеми с "Росатом"
Париж затяга правилата за е-тротинетки: глоба от 135 евро без каска
Германски генерал: Русия вече изпитва НАТО за бъдещ конфликт
Meal Prep: Най-ефективният подход за здравословно меню
Как да прекратим токсичната връзка
преди 14 години Късно булка, това IBM го направи преди 10 години, още Лу Герстнер го направи...сега няма смисъл от това отговор Сигнализирай за неуместен коментар