Китайският производител на компютри Lenovo за първи път стана най-големият в бранша, заменяйки на лидерската позиция американския си конкурент Hewlett-Packard (HP), показва проучване за пазара на изследователската група Gartner.
Принадлежащата по-рано към IBM компания успява преди всичко с евтини цени да се противопостави на низходящата тенденция в индустрията, увеличайки продажбите си, обяви Gartner в сряда. Общият пазар през третото тримесечие възлиза на 87,5 милиона компютри, което представлява спад от 8,3% в сравнение със същия период на миналата година.
Китайската компания повишава пазарния си дял до 15,7%, като е доставила около 13,77 млн. устройства през тримесечието, което е с 10% повече от преди година. Глобалният дял на HP възлиза на 15,5%, след като американската компания е доставила 13,55 милиона единици, което е спад от 16,4% на годишна база, твърди Gartner, добавяйки, че това е първият път, в който HP предава лидерската позиция на пазара от 2006 г. насам.
Компанията за проучване на пазара International Data Corporation (IDC) обаче все още не вижда Lenovo като най-голям производител на компютри. Според IDC HP все още има малко предимство пред китайците с пазарен дял от 15,9%, точно пред Lenovo с 15,7%. Подобно на Gartner, IDC също говори за свиващ се пазар на традиционните персонални компютри. Докато според Gartner световните доставки на PC се понижават с 8,3% до 87,5 млн. броя, IDC твърди, че спадът е от 8,6% до 87,8 милиона броя.
Според данни и на двете анализаторски компании Lenovo, Acer и други азиатски производители продължават да отнемат от пазарните дялове на американските си конкурентни HP и Dell.
Статистиката им идва часове, след като третата голяма фирма за проучвания, IHS iSuppli, прогнозира, че доставките на компютри ще отчетат първия си годишен спад от 11 години насам.
Световните доставки на компютри ще отчетат тази година спад за първи път от 2001 г. насам, заяви вчера технологичната фирма за проучвания. В конкретни цифри това означава, че пазарът ще възлезе на около 348,7 милиона броя през 2012 г., с 1,2% по-малко от миналогодишния обем.
IHS отбеляза, че годината е започнала обещаващо, след като Intel и производителите на персонални компютри са се похвалили с тънки и леки ултрабуци на Consumer Electronics Show в Лас Вегас. Тримесечните продажби обаче се оказаха разочароващи.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Отчетите на S&P 500 са толкова добри, че инвеститорите вече се притесняват
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Министрите Абровски и Шишков ще инспектират строителството на обходния път на Кресна
Земетресение с магнитуд 5,5 разтърси Салвадор
Драматичната размяна на самолети от Тръмп показва личните залози във войната с Иран
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри