Проверка на сигурността в американска компания е разкрила, че един от нейните служители е „аутсорснал“ работата си в Китай, съобщава BBC.
Въпросният служител е програмист на около 40 години. Той е плащал едва една пета от годишната си заплата, надхвърляща 100 хил. долара, на компания, базирана в Шенян, Китай, за да му върши работата.
Мобилният оператор Verizon съобщава, че схемата е била разкрита, след като американска компания е поискала да бъде извършен технически одит, подозирайки пробив в сигурността.
Миналата година компанията, която изпълнява инфраструктурни проекти, е поискала от мобилния оператор да разследва необичайна активност в нейната виртуална вътрешна мрежа (VPN).
„Компанията е позволявала на своите програмисти в определени дни да работят от вкъщи. Така на тях им е била предоставена стандартна VPN връзка още през 2010 г.“, казва Андрю Валантайн от Verizon.
Впоследствие компанията е забелязала отворена и активна в продължение на месеци VPN връзка между Шенян и дома на въпросния служител.
Тогава компанията се обърнала към Verizon да разследва случая, за който първоначално се е предполагало, че е промишлен шпионаж от страна на Китай.
„Разследването беше фокусирано върху служителя, чиито пароли са използвани за инициирането и поддържането на VPN връзка с Китай“. Програмистът, „тих и талантлив човек, владеещ няколко програмни езика, е отделял по-малко от една пета от заплатата си за китайската компания, която е вършела работата му“, посочва Валантайн.
„Той физически е изпратил чрез FedExed своя личен RSA (идентификационен) жокер, така че китайските подизпълнители да могат да се включват в системата от негово име и в работно време“, допълва той. „Съществуват доказателства, че той е прилагал същата измама едновременно в няколко компании, печелейки по няколко стотин хиляди долара на година. В същото време е плащал на китайската компания едва около 50 хил. долара“.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С


преди 13 години Не знам дали в превода е ползвана думата "измама" или още в оригиналната статия. Нищо незаконно не е направил, освен ако има изтичане на корп. информация. Това вече е пролем.На него му плащат за да си свърши работата. Как ще го направи, си е негов проблем. *** система. Не е ли това действие на "невидимата ръка на пазара". След като неговият труд е надценен, пазарът поправя изкривяването. Браво на пича! Създал е малко заетост, там където е по-нужна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Жалко за човека , такъв мозък , такъв потенциал , а така тъпо да го хванат... :Х отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години евала! така се прави! корпоорациите нали ги поощряват за това..трябва да го похвалят, от такива хора се гради капитализЪма отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години евала! дали не е някой нашенец ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години хехе, сега фирмата се замисля да прескочи посредника (своят служтител) и да работи директно с китайската фирма за по-малко пари :)))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Скръндза, не можал да направи един междинен пункт в къщи, никога нямаше да гохванат, че и щяха да го премират, щото работи денонощно. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Супер! И аз си търся човек, на когото да си аутсорсна работата! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ха ха ха супер пич. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ами щом фирмите могат да си аутосорсват работата, защо и хората да не могат? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И той като големите батковци.Никой не ще да "работи" на тая земя. отговор Сигнализирай за неуместен коментар