Американски федерален съд отсъди, че японският производител на игрални конзоли Nintendo е виновен за неразрешено използване на 3D технология в своята преносима конзола 3DS. Ищецът е притежателят на въпросния патент Сеиржиро Томита, който според съдебното жури трябва да получи компенсация от 30,2 млн. долара, предаде Ройтерс.
Томита е бивш служител на Sony. Той е работил над създаването на триизмерно преживяване без специални очила. Подобен на неговия метод е бил използван в 3DS на Nintendo. 3D ефект може да се постигне чрез така наречения плъзгач на дълбочина.
Адвокатът на Nintendo Скот Линдвал контрира, че устройството на производителя на конзоли не използва ключовите елементи на патента на Томита. Освен това срещата през 2004 г. не е била единствената. Компанията се е срещала и с други разработчици на триизмерни технологии, предава още Ройтерс.
Тя цитира адвоката на Томина Джо Диаманте: "Ние сме благодарни на журито за неговото старание и упорита работа. За мен е чест да защитавам г-н Томита и неговото изобретение".
Диаманте твърди, че откривателят е представил през 2003 г. прототип на своята технология на седем представители на Nintendo. Някои от тях са помагали при разработването на 3DS, а самият Томита е патентовал своята технология през 2008 г.
Исковата молба за делото е подадена от Томита през 2011 г. На 25 март в Европа започна продажбата на триизмерния наследник на Nintendo DS. Той трябваше да струва 250 евро, но още в началото започна да се продава една за 222 евро. Днес за нея в онлайн магазини се искат между 120 до 150 евро. Има и версия XL с по-голям екран.
Оказа се, че преносимата триизмерна конзола – първата по вида си, се продава по-слабо от очакванията и надеждите на Nintendo. През април 2012 концернът трябваше да обяви първата годишна загуба в историята си, за което вина освен спадащите продажби на конзолата Nintendo Wii има и растящата конкуренция на смартфоните.


Без ток във Варна на 15 май 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (15 май)
Виц на деня - 15 май
Протестно мотошествие ще затрудни движението във Варна днес
Времето във Варна на 15 май 2026
Докога САЩ могат да спасяват положението с петролните доставки?
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Паундът се срива след ескалация на бунта на лейбъристите срещу Стармър
Euro NCAP алармира за опасен дефект при популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Бомбата под колата в Говедарци е сложена часове преди дело между мишената и подсъдим
Бизнес Форум 2026: Печелившата устойчивост
Тръмп продава: Си поиска 150 самолета „Боинг“, дадох му 200
От Италия за "Бангаранга": Залата експлодира, много силна песен
ЦИК тегли днес номерата на бюлетините за частичните местни избори на 14 юни