Японската технологична компания Sony е на път да отчете най-високата си печалба тази година, благодарение на високите продажби на своите графични сензори. Всичко това се случва след години, в които фирмата загуби влиянието си в сферата на потребителската електроника и се надява да разработи технология, която да бъде използвана в роботи и самоуправляващи се коли, докато конкуренцията става все по-голяма, предава Ройтерс.
Резултатът ще отбележи добро завръщане към успех на конгломерата, който някога беше лидер в света на потребителските устройства, но сега се фокусира предимно върху пазара на игри и чиповете.
Прогнозата на Sony е, че оперативната ѝ печалба за годината до март ще се увеличи повече от два пъти до 630 млрд. йени (5,6 млрд. долара) в сравнение с предходната година. Освен това компанията очаква, че подразделението за чипове да бъде най-големият двигател на растежа ѝ.
Директори от компанията твърдят, че технологичният пробив в сферата на сензорите за изображения и промяната в мисленето на Sony стоят зад този успех. Всъщност пробивът се изразява в създаването на сензор, който улавя повече светлина, за да създава по-добри образи, а това съвпада с нарастващото търсене на по-добри камери за смартфони.
Всичко това помогна на Sony да разшири пазарния си дял и сега да управлява близо половината от пазара на графични сензори.
"Знаехме, че няма да можем да спечелим, ако бяхме направили това, което правят нашите конкуренти“, коментира Теруо Хираяма, технологичен директор на бизнеса с чипове на Sony.
Японски компании като Hitachi, NEC и Fujitsu, които доминираха на масовия пазар на чипове до края на 80-те години, загубиха позиции заради азиатски конкуренти като Samsung Electronics.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак