Напрежението в борда на японския гигант Toshiba прерасна в публичен скандал в понеделник, след като двама от външните директори размениха критики относно управлението и номинирането на ръководители на хедж фондове в борда на конгломерата, предава Ройтерс.
Това е поредният разрив в рамките на продължителната криза, при която ръководството и акционерите влязоха в спор за бъдещето на компанията, която някога беше един от ценните активи на Япония. Случващото се може да повлияе на доверието на инвеститорите в борда точно преди годишното общо събрание.
Външният директор Марико Ватахи влезе в спор с колегата си Реймънд Зейг, посочвайки, че той е изразил притеснения относно управлението на Toshiba, когато е нарушил позицията на борда през март и е действал в полза на предложението на акционер компанията да иска оферти за придобиване от фирми за дялово инвестиране.
Коментарите на Уатахики първоначално са включени в годишен бизнес отчет, публикуван в понеделник, и са подкрепени от друг външен директор – Кацунори Хашимото.
Ходът на Зейг е „нарушил доверието на акционерите в борда и е довел до опасения за корпоративното управление“, посочват те в доклада.
Зейг защити действията си в изявление пред Ройтерс, в което посочва, че критиките са подвеждащи, а това, което е сторил, е получило добри отзизи от страна на акционерите.
„Това е неточно, непълно и подвеждащо и представлява провал от страна на авторите да вземат предвид значителната положителна обратна връзка от акционерите, както и съдържанието на съществените дискусии в борда по този въпрос както преди, така и след публичното изявление“, посочва той.
Отделни фирмени документи също потвърждават, че Уатахики, бивш съдия от върховния съд, е възразила срещу две номинации за директор, подкрепени от борда. Това се е случило, след като в петък Ройтерс писа, че тя е възразила и че компанията ще направи възраженията ѝ публично достояние, което се случва рядко.
Зейг също така е председател на комисията по номинациите, която е предложила двамата кандидати за борда, идващи от американските активистки хедж фондове Elliott Management и Farallon Capital Management.
Преди Зейг е бил управляващ директор във Farallon и остава неин съветник.
„Да има двама директори, свързани с Farallon, кара борда да изглежда изкривен спрямо акционер активист, конкретен акционер“, посочва Уатахики. По думите ѝ споразуменията за номинация, сключени с Elliott и Farallon, не са успели да избегнат конфликт на интереси, нито гарантират напълно независимостта и поверителността.
Във вторник Toshiba потвърди подкрепата си за списъка от 13 кандидати за борда на директорите.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Нийл Ричмънд за търговията САЩ-Ирландия и митата
Ford се превръща в акция за изкуствен интелект – в известен смисъл
Как ще реагират британските пазари на кандидатурите според Panmure Liberum
Anduril: Откриваме огромен интерес към антидрон системите
Колинс от Фед подкрепя задържането на лихвите за известно време
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Първи парламентарен контрол за кабинета "Радев"
Мотористи на протест днес заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Кейт: Mi chiamo Katerina
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд