„Европейците обичат да гледат европейско кино, което е качествено и смислено, но платформите не дават много достъп към него. ЕК въведе регулация, според която минимум 30% от съдържанието трябва да е европейско за потребителите на стрийминг платформата в Европа. Според мен трябва да е дори 50%, за да се подкрепя развитието на качественото европейско кино и да има достъп до него“, смята тя.
Петкова подчерта, че това е мисията на българската платформа 7Arts.bg, която предлага не само кино и сериали, но и стрийминг на театър, опера, стендъп комедия и други.
„Ние се концентрираме не само върху кино и това ни прави различни. В много кътчета на България няма толкова достъп до култура и ние работим много, за да покажем нещо, към което публиката няма толкова лесен достъп“, посочи мениджърът на 7Arts.bg.
По думите ѝ европейският данъкоплатец плаща два пъти, тъй като със своите данъци инвестира във филмовото производство на Европа, а от друга страна големите американски платформи държат голяма част от пазарния дял и плаща и за тях, за да ги ползва.
„Големите американски компании като Netflix, HBO, Amazon Prime, Disney+ навлизат активно на европейския пазар и този процес ще се задълбочава“, прогнозира Петкова.
Според нея с навлизането на Disney+ в България ще има повече съдържание за деца, които обичат анимация. Платформата 7Arts.bg ще предложи и куклени представления, които освен, че са предпочитани от децата, развиват въображението и правят света им по-богат.
Андрияна Петкова подчерта, че близо две години са били необходими на технологична компания да развие технологията и да намери най-доброто съдържание.
Обхваща ли тематично всичко, което излиза от българското филмопроизводство, платформата 7Arts.bg? Какъв е ръстът на гледаемостта на каналите? Къде е мястото на стрийминг платформите в конкуренция с телевизия, кино и театър на живо? С какви регулации трябва да се съобразяват стрийминг платформите?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.


Цената на петрола се стабилизира, след като САЩ и Иран отново се споразумяха
Летовници спасиха делфинче на плаж във Варна (ВИДЕО)
Прокуратурата иска постоянен арест за арестувания общинар от Варна
Фестивалът на българската легенда се провежда във Варна
31-годишният мъж, пострадал при пожар на трактор в добричка нива, бере душа във ВМА-Варна
Южна Корея с план да запази преднината си в AI
Какво е състоянието на публичните финанси в България? Попитахме експертите
Новините в развитие
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 1
Рекордни жеги налегнаха Европа, част 2
Момиче на 12 години спаси майка си след инсулт зад волана
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Lada 2105 на 45 години се продава за 63 000 евро
Електрическото Ferrari беше разграбено в Китай
Тревога: Спадът при Toyota се засилва
Заради жегите: Раздават безплатна вода в София
Два световни гласа се обединяват в инициатива с визия: „Believe. Further“
Владимир Кличко пристигна в България
Хаос по улиците: Руснаци се карат и бият за гориво на бензиностанциите ВИДЕО
Икономист: Разходите в бюджета са завишени, приходите са занижени