Шокът от убийството на учителя Самюел Пати, показал на учениците си карикатури на пророка Мохамед в час, посветен на свободата на словото, поднови дискусиите във Франция за регулиране на социалните медии.
Няколко министри призоваха за по-строги правила, след като стана ясно, че жертвата е била заплашвана в социалните мрежи, преди да бъде убита в края на миналата седмица, пише онлайн изданието Politico.eu.
Френски представители от Google, Facebook, Instagram, Twitter, TikTok и Snapchat са свикани на среща от министъра, отговарящ за гражданството, Марлен Скиапа. Компаниите са помолени да излязат с „конкретни предложения“ относно „кибер-ислямизма“, коментира запознат източник пред изданието.
В понеделник сутринта вътрешният министър Жералд Дарманен посочи, че ще се бори с „терористичната пропаганда на социалните мрежи“. Авторите на 80 публикации, които изразяват подкрепа за нападателя, се наблюдават, съобщиха от правителството.
"Тези, които са участвали в публичния линч на този учител, са по някакъв начин отговорни за случилото се", коментира Габриел Атал, говорител на правителството, в неделя.
Силната реакция дойде, след като стана ясно, че бащата на един от учениците на Пати е изразил в социалните мрежи гнева си към учителя и е призовал за уволнението му. Пати е предложил на учениците възможността да напуснат класната стая, ако са обидени от изображенията. Публикациите на бащата са били споделени чрез групи във Facebook и съобщения в WhatsApp, което е привлякло вниманието на радикални групи.
Веригата от събития хвърля неприятна светлина върху това, което (не) е направено в страната за справяне с проблема. По-рано тази година Конституционният съд на Франция отхвърли законопроект, който имаше за цел да ограничи разпространението на реч на омразата в социалните медии.
Законодателят, който стои зад законопроекта – Летисия Авиа от партията La République en Marche на Еманюел Макрон, заяви, че все още работи по борбата с речта на омразата и обмисля нов законопроект, наред с други възможности. Други депутати от опозицията, включително консервативният лидер Кристиан Жакоб, заявиха, че също ще направят предложения за регулиране на съдържанието в социалните медии и анонимността в интернет като начин за борба с тероризма.
Групите, въвлечени в борбата с речта на омразата онлайн, критикуват ролята на социалните медии, но и подчертават пропуските в съществуващите правила. Пати е подал жалба в полицията, след като е бил уведомен за заплахи, идващи от социалните медии. Той е алармирал и шефовете си. Неправителствена организация е докладвала на властите акаунта на убиеца му, съобщава френската медия Le Point.
Неправителствени организации имат "специални канали с технологични платформи“, казва Доминик Сопо, ръководител на неправителствената организация SOS Racisme. Според него обаче борбата с речта на омразата "не е приоритет на правителството". „Тъй като полицейските ресурси не са достатъчни, не беше обърнато достатъчно внимание на тормоза в ежедневието“, добавя той.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния
Какви са надценките на храните от борсите до щанда?
Германската Aaronia представи нови технологии за борба с дронове