До 15 октомври първоначално одобрените от министерството на околната среда 72 малки общини трябва да внесат последния вариант за оценка на проектите им, свързани с ремонта и модернизацията на ВиК-мрежите в населените места, съобщиха за Investor.bg от екоминистерството.
Общините с население от 2 до 10 хиляди жители кандидатстваха за допълнително финансиране по оперативна програма „Околна среда“, по която бяха икономисани 300 млн. лв. за водния сектор.
До края на януари тази година инвестиционни проекти представиха 145 общини, от които след междинно отсяване бяха одобрени предложенията на 72 от тях. Поради оставащите кратки срокове за приключване на програмата екоминистерството даде ход на проектите в напреднал етап на готовност, чието строителство би могло да бъде завършено в кратки срокове, поясниха експерти от ведомството.
В оставащите три месеца експертите трябва да направят повторна проверка на документацията, по която вече е имало определени забележки и при необходимост да проведат съответните консултации с кандидатите.
Целта е да бъдат финансирани единствено изрядно подготвени проекти, за които е сигурно, че строителството няма да бъде забавено поради пропуски при провеждането на обществените поръчки.
Сред проектите в напреднала фаза са тези на общините Омуртаг, Пампорово, Белоградчик, Стражица, Сапарева баня, Чепинци, Якоруда, язовир Батак и др.
От министерството поясниха, че се работи и по проектите на останалите общини, някои от които остават в резерва, а други ще бъдат субсидирани през следващия програмен период.
До този момент по оперативна програма „Околна среда“ са договорени 2,6 млрд. лв., съставляващи 74% от общия бюджет, предвиден да се усвои до края на следващата година.
Досега са изплатени 453 млн. лв., или едва 13% от ресурса.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа