Дирекцията на природен парк „Българка” ще сертифицира нова екологична марка „Българка”, която ще отличава произведените в защитената територия продукти с високото им качество.
Издаването на сертификата ще се извърши по проект на Изпълнителната агенция по горите, управляващ парка, който се намира в северната част на Стара планина и обхваща териториите около Габрово и Трявна.
Проектът се финансира по оперативна програма „Околна среда“, като общата му сума надхвърля 7,3 млн. лв., съобщиха от агенцията.
Местните производители, които притежават необходимите сертификати за качество, ще имат възможност да произвеждат разнообразни млечни продукти, мед, билкови и козметични препарати с емблемата „Българка”. Целта е да се гарантира добър пазар на биопродуктите, поясниха от агенцията по горите.
Освен икономически ефект, проектът има и екологична насоченост, тъй като залага различни дейности, свързани с опазването на ценните животински видове в региона като черна мрена, ручеен рак, тритони, лалугери, диви пчели, хищни и водолюбиви птици и други.
Предвижда се също цялостно обновяване на съществуващата и изграждане на нова туристическа инфраструктура на територията на парка. Специалисти ще разработят и отпечатат нови образователни и информационни материали. Ще бъдат заснети филми и изградени иновативни интерактивни съоръжения за обучение и игра, съобщиха от агенцията по горите.
По план ще бъде изградена и система от компютърни терминали, осигуряващи на туристите лесен достъп до информацията за населените места, попадащи в границите на защитената територия.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Американският флот тества евтин подводен дрон с автономност от хиляди километри
Пелоси: Онези, които са знаели за влошеното здраве на Байдън, е трябвало да действат
Брад Пит призна: отново пие алкохол след години на трезвеност
Брад Пит искал да се самоубие