Допълнителни 37,5 млн. лева ще бъдат осигурени за програмите „Подкрепа за заетост“ и „Личен асистент“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г., съобщават от Министерството на труда.
30 млн. лева допълнително отиват към „Подкрепа за заетост“, която субсидира работни места в реалната икономика. Още 7,5 млн. лева ще бъдат отпуснати за продължаване на услугата „Личен асистент“ за хора с увреждания.
Средствата идват от очаквани икономии по други проекти в сферата на пазара на труда, финансирани от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007-2013 г. По-голямата част от парите ще бъдат спестени по приоритетна ос 2 „Повишаване на производителността и адаптивността на заетите”.
Това е решено днес на извънредно заседание на Комитета за наблюдение на оперативната програма.
Одобрените допълнителни средства за „Подкрепа за заетост“ ще позволят 5000 от най-уязвимите сред регистрираните безработни да бъдат включени в мерки за обучение и субсидирана заетост. Приоритетно ще бъдат наемани младежи, хора над 50-годишна възраст и продължително безработни.
Средствата се насочват към повишаване на заетостта, за да се ограничат негативните тенденции на пазара на труда, тъй като след приключване на сезонната заетост бюрата по труда отчитат нарастване на регистрираните безработни.
Заради нарастващия интерес към придобиване на професионална квалификация и учене през целия живот е удължена операция, насочена към валидиране на знания, придобити по неформален път. По нея има неусвоени средства, които ще могат да бъдат използвани най-късно до октомври 2015 г.
Допълнителните 7,5 млн. лв. за „Личен асистент“ ще осигурят достъпни услуги в домашна среда за близо 11 000 човека с тежки увреждания. Това ще гарантира плащанията по сключените вече договори за лични асистенти до края на годината.
Пренасочването на средства по двете програми е сред мерките за избягване на риска от загуба на средства по програмата за 2015 г.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?