За Европа на една скорост, основана на солидарност, се обявиха в декларация участниците в срещата на министрите на икономиката и министрите за кохезионната политика от Вишеградската четворка (Полша, Унгария, Чехия, Словакия) и Румъния, Словения, България и Хърватия. Срещата се проведе във Варшава, съобщи българското икономическо министерство.
От българска страна участваха вицепремиерът Томислав Дончев и зам.-министърът на икономиката Александър Манолев, а сред присъстващите бе и еврокомисарят по бюджета Гюнтер Йотингер.
„Като едно от основните постижения на ЕС стабилният вътрешен пазар следва да бъде в основата на всеки сценарий за неговото бъдещо развитие“, каза зам.- Манолев по време на дискусиите.
Той подчерта, че всеки сценарий за Европа на няколко скорости е неприемлив за България и допълни, че във времена на предизвикателства е важно да се заздравят връзките между страните-членки, вместо да се слагат нови бариери.
„Заедно трябва да намерим решение, което да гарантира солиден единен пазар, основан на ефективното прилагане на четирите свободи - стоки, услуги, капитали и хора. Основавайки се на постиженията и добрите страни на ЕС, трябва заедно да изградим едно по-силно бъдеще“, посочи Александър Манолев.
Интеграцията от последните години разшири единния пазар с близо 130 млн. граждани, даде големи възможности за предприемачите и достъп до потребителите от всички държави от ЕС. Продължаването на този път е възможен, само ако се запазят четирите свободи и се осигури пълна цялост на единния пазар, се посочва още в приетата декларация.
Според съобщението тя е важна основа за уеднаквяване на позициите между Вишеградската четворка и Румъния, Словения, България и Хърватия при бъдещите дебати между страните-членки на ЕС за бъдещето на Общността и разписаните сценарии в Бялата книга за реформирането й след Брекзит.


16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Само една фирма иска да поеме зимното поддържане на двата най-големи района на Варна
Оставиха в ареста 62-годишен мъж за държане на цигари без бандерол
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Американците плащат почти цялата цена на митата на Тръмп, показа проучване
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Ханс Цимер ще композира музиката за новия "Хари Потър"
От Стоичков до Синди Крауфорд - звезди, които стават на 60 години през 2026-а
Апрески – най-хитовите ботуши, които да носите тази зима
Зафиров: Оставката на Радев ще помогне политиката да се върне към същността й
Ивелин Михайлов за Радев: Смело решение да влезе в политиката
преди 8 години То ние и сега сме на една скорост, ама ще трябва да превключим най-накрая на втора, поне. Защото един мерцедес на първа и едно трабантче на първа нямат много база за сравнение. Двете уж са на първа, ама мерцедесът шпори напред, а трабантчето дърпа назад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар