Собственици на малки стопанства искат фермерският пазар, който се провежда в София пред агроминистерството, да продължи и в бъдеще да отваря всяка сряда.
Седмичният пазар заработи в края на юни и вече е достатъчно известен сред работещите в съседните офиси и хората, които живеят в района на площад „Македония“. Близостта до жп гарата и многото минувачи също помагат за продажбите на фермерите.
Организатор е Фондацията за биологично земеделие „Биоселена“, която спечели проект по Програма Европа 2017 на Столична община, в партньорство с район „Средец” и Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Част от земеделците са получили вече подкрепа за развитието на фермите от Българо-швейцарската програма за сътрудничество.
Сред биопроизводителите на пазара е създадената през 2010 година семейна ферма „Софина“.
„За разлика от производители, които твърдят че са „еко“, „чисти“ и „натурални“, ние имаме сертификат за биологично производство“, казва собственикът Стоян Симеонов.
Преди години той е работил за голяма верига пицарии. Семейството му започва да произвежда зеленчуци на малко над един декар площ край гара Елин Пелин. Оказват се с излишък от зеленчуци, регистрират се като производители и след необходимия 2-годишен преход получават сертификат за биопродукция.
Сега фермата предлага зеленуци, подправки, плодове и орехи. Стоян Симеонов разчита основно на директни продажби в интернет, но участва и на фермерските пазари.
„Тук хората могат да намерят по-различни плодове, зеленчуци и сирена. Ние искаме да бъде целогодишен. Пазарът не бива да се мести, защото има постоянни клиенти“, казва той.
Проектът по Програма Европа продължава до 1 ноември, но по думите му фермерите се надяват и след това да плащат наем на общината и пазарът да продължи. „Гледаме всичко да изглежда добре, а след пазара почистваме“, казва той.
Фермерите, които се събират пред земеделското министерство, предлагат още мляко и млечни продукти в мобилни витрини, яйца – кокоши и пъдпъдъчи, мед и пчелни продукти, сладка и плодови сокове, домашни наденици, вино, оцет и дори козметика.


Аксаково празнува три дни с Керана и космонавтите, „Българе“ и ретро автомобили
Варна отбелязва рекорда на Чавдар Джуров, скочил с парашут от стратосферата
Промяна: ФК Девня приема Бенковски (Исперих) в неделя, а не в събота
1.3 млн. българи са пътували през второто тримесечие
Закритият басейн „Д-р Любен Лазаров“ възобновява работа на 28 август
Очертава се най-рисковият бюджетен дебат при управлението на Макрон
Hyundai подготвя 100 нови модела, за да засили позициите си в САЩ
Huawei навлиза с AI чипове в Египет, а САЩ готвят контраоферта
Спряното финансиране слага край на влиянието на Орбан в ЕС
Meta се съгласи да плати до $16,7 млрд. по дело за социалните мрежи
Богове на кича: Най-безвкусните коли в историята според Top Gear
Ford ще спасява качеството с нов директор
Панорамните покриви с променлива прозрачност стават все по-популярни
Новите модели на Volvo ще се предупреждават за проблеми на пътя
Изкуственият интелект влиза в камерите за скорост
10 момчета с качулки пребиха непълнолетен заради футболна тениска
Не е само танкер: Китайският YY-20A разкри нова способност за командване на изтребители
В Полша състраданието към украинците се превърна в презрение: Какви ще са последиците?
Шофьор намушка колоездач във врата след спор в Париж
Почина звездата от The Rocky Horror Picture Show Тим Къри