IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо Гърция остава в блатото на рецесията?

Единственото обяснение за слабия ръст на износа на Гърция е, че икономиката й остана изкривена и не реагира на променящите се ценови сигнали, пише Даниел Грос

08:15 | 11.03.14 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Нито слабото външно търсене, нито липсата на финансиране могат да бъдат причините за слабото представяне на Гърция по отношение на износа.<em> Снимка: Ройтерс</em></p>

Нито слабото външно търсене, нито липсата на финансиране могат да бъдат причините за слабото представяне на Гърция по отношение на износа. Снимка: Ройтерс

Повърхностният аргумент, че Гърция няма какво да изнася, е неприемлив. Проблемът не е, че гръцкият износ е слаб, а че той не успя да се ускори, което от друга страна би било възможно, имайки предвид ниския старт, от който тръгва. Преди няколко години експортът на гръцки стоки и услуги беше равен на португалския. Днес Португалия напредва с почти 20 млрд. евро. За Гърция това представлява потенциална загуба в размер на 10% от производството й.

По този начин липсата на растеж на износа удължи и задълбочи рецесията в Гърция, отколкото би било иначе. Ако гръцкият износ бе нараснал със същото темпо, с каквото се покачи португалския (или испанския), рецесията вече щеше да е приключила.

Нещо повече – липсата на растеж на износа направи фискалното приспособяване много по-трудно. По-високият износ не само че щеше да донесе повече директни приходи, но те също така щяха да имат мултиплициращ ефект върху икономиката на страната, като по този начин щяха да увеличат и приходите от данъци върху потреблението.

Сега Гърция има балансирана текуща сметка – солидно постижение след двуцифрените дефицити (като процент от брутния вътрешен продукт), отчетени преди няколко години. Но за разлика от другите икономики в периферията на еврозоната, подобрението бе постигнато изцяло чрез намаляване на вноса.

Това означава, че няма надежда за постигане на устойчиво възстановяване, освен ако износът не започне да расте. Често се спори, че с по-малко мерки за строги икономии вътрешното търсене ще бъде по-високо. Това може и да е истина, но по-високото вътрешно търсене от своя страна би увеличило вноса, който трябва да бъде платен с по-високи приходи от износ, защото страната не може да си позволи да трупа повече дългове. Няма износ - няма растеж. Устойчивостта на дълга на Гърция в крайна сметка зависи от този ключов параметър.

Това, което се обърка в Гърция, не бе фискалното приспособяване. Напротив, мерките за строги икономии може би са били прекалено успешни (и болезнени). Но това бе грешната цел.

Наистина важната цел за всяка страна, започваща програма за приспособяване с двуцифрен дефицит по текущата сметка, трябва да бъде постигане на ръст в износа. Неизпълнението на тази цел е причината, поради което Гърция страда.

За съжаление външният свят може да направи много малко, за да гарантира, че Гърция ще изнася повече. Правителството може да бъде принудено да приеме редица постановления, управляващите могат да бъдат притиснати да приемат цялото законодателство за реформи, известно на човечеството, но в крайна сметка зависи как всъщност се прилагат реформите и как реагира икономиката, което е от по-голямо значение. Програмата за приспособяване успява или не да постигне целта си на местно ниво, а не в Брюксел или във Вашингтон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:20 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 1 rate down comment 0
iivanoff
преди 10 години
Само очакваните РЕФОРМИ им остават!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
Сините камъни
преди 10 години
На гърците от тези "пари" дето им дават, сигурно само разпечатките от стейтмънтите им остават!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
iivanoff
преди 10 години
Дано Аргумента от Незнание който ползваш упорито в 4 последователни изречения и не ти помагат да докажеш че не съм прав, ти помага реално да си по-успешен (?) - лично пожелание ;)) !!Реформите са именно необходимо следствие в наложената ТВ-реалност, след обективното наложено преди това харчене на пари и съпровождащото го задлъжняване!За "бавно-то" писане - гледам че не ти помага особенно да мислиш: - защо преписваш "харченето на пари" на "гърците"? В смисъл, до колко представително е държавното управление в ТВ-реалността в която живееш неотменно (без значение че не гледаш ТВ), та да изхождаш от него и да обобщаваш за обикновенните хора, които именно след това маймунско обобщение се превръщат в маймуни - ***, харчещи и неспособни на сметка и критичност относно положението си... гледам че въпреки негледането на ТВ, си го поел максимално :))Това самопризнание на безпомощност е велико: "Не че в половината държави по света не е така, де" - май е във всички , а??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 6
rover
преди 10 години
Iivanoff, ли си - не знам. По ми приличаш на OFF. А най-добре е да отидеш да те прегледат ( забележи, да те прегледат, а не "да се прегледаш". Аман от твоите неясни маймунски инвенции.Май не си прочел всичко, което съм написал. Има съмнения, че гръцкият бюджетен излишък е въображаем, не съществува, данните за това са фалшифицирани..... Та оттук пак ти пиша бавно - ако (щом) няма бюджетен излишък, значи гърците и в момента се опитват да харчат пари, които не изкарват. Което означава, че дори да им опростят моментално всичко, което имат да връщат, пак някой ще трябва да им додава. Е, докога... Не че в половината държави по света не е така, де. Но това е ситуацията в Гърция. Ако "реформи" е да живееш с това, което изкарваш реално - да, аз съм за реформите. А, ТЕЛЕВИЗОР гледам около половин час на месец. Предпочитам да чета книги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 15 rate down comment 3
iivanoff
преди 10 години
До "rover" и " toto" - Ей сега (в момента) Ви създават условия, да си упражните по маймунски (под контрола на друг) пак няколко човешки качества, като "алчност", "глупост", "безконтролност", "доверие" ... та после ПАК да ви обяснят по Телевизора следствието (финансовия проблем, произтичащ от ползването на чужди пари с лихва) в реалноста като резултат от "Вашите качества", за да стигате отново по маймунски /чрез Телевизора/ сами до НУЖДАТА от РЕФОРМИ и сътветно да определяте неприемащите последните като "нещастници" и роби без изход ("Тези се научиха да харчат без да работят и сега им е трудно да почнат да бачкат.... *** мноого трудно")!... и никога да не можете да видите манипулацията, изхождайки от наложеното ви в ТВ-реалността поле на избор /приемайки, съучаствайки доброволно чрез действията си, парите които ползвате да идват извън полето ви на избор - тоест от 'БОГ'/...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 5
toto
преди 10 години
е как да излязат от блатото, като даването на 13 и 14та заплата е задължително - иначе влизаш в затвора и практически съкращаването на държавен служутел е невъзможно (а има 5-6 човека отговарящи за едно и също нещо и работа за по-малко от един). Тези се научиха да харчат без да работят и сега им е трудно да почнат да бачкат.... *** мноого трудно. Даже предпочитат да гладуват вместо да работят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 5
rover
преди 10 години
В статията не се споменава за съмненията, че бюджетният излишък е статистическа фалшификация. И точно поради тази причина Тройката не отпуска поредния транш. Както и това, че споменатите реформи май изобщо не са проведени в огромната си част. Нещо като с нашата забрана за пушене и целодневно светещите фарове - навсякъде се пуши и масово се кара без включени светлини, но иначе законово сме топ. Нито евробунища имаме, нито кучетата ни са прибрани от улиците. По закон - всичко е ок. Така е и в Гърция. Саботиране на промените на всички нива - от парламента, през адвокати и лекари, държавни чиновници, общинари - до последния селянин. Смешно е да се пише, че там се провеждат реални реформи. И в банковия сектор дори желаното се представя за действително.Тези нещастници достигнаха дотам, да търсят от Германия пари за неща, станали преди 70 години. Считат, че досега са направили огромни жертви и че някой друг е длъжен да им дава непрекъснато, защото така били свикнали. Нямат оправия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 6
iivanoff
преди 10 години
защото печатарите изпробваха 2 вариантни изходни решения на плана, на нея и съседката и... скоро и другаде!...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още