Размерът на такса "смет" в София да не се променя през следващата година, предлага Столичната община, съобщи БТА. Предложението е на заместник-кметовете Мария Бояджийска и Минко Герджиков.
От общината предлагат такса "смет" за гражданите и жилищните имоти на предприятията да остане 1,6 промила и през следващата година, а таксата за нежилищните имоти на предприятията да остане 12 промила върху данъчната оценка на имота.
За следващата година за Столичния общински съвет се предлага да бъдат одобрени средства в размер на 145 милиона лева, което е с 3% повече от средствата тази година за дейностите по събиране, извозване и обезвреждане в депа на битовите отпадъци, както и за поддържането на чистотата на обществените територии.
За сметоизвозване на отпадъците се предвижда 53 милиона лв., като в тях са парите и за транспортирането на 115 700 бали с битови отпадъци до депата край Карлово, Ловеч и Севлиево.
За лятно почистване на улиците се предвиждат 27 милиона лв., като от тях над 1,86 млн. лв. са за миенето на улиците, 248 хил. лв. - за почистване на наноси, 235 хил. лв. - за почистване на графити и шахти, а 2 млн. лв. - за събирането на отпадъците от уличните кошчета.
Други 157 хил. лв. са за лятното почистване на 68 подлеза, а 3,5 млн. лв. - за почистване на междублоковите пространства.
Парите за зимното почистване през следващата година ще са 17 млн. лв., като от тях 2,8 млн. лв. са за зимното поддържане на пътищата във Витоша, както и за републиканските пътища в границите на София, а 637 хил. лв. са за зимното почистване на общинските пътища.
Общината предвижда и 2 млн. лв. в бюджета за чистота за наеми и почистване на терените, където има балирани отпадъци.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Въпрос за $10 трилиона: може ли Европа да използва фондовия пазар срещу Тръмп
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Стана ясно как Кейт Мидълтън е прекарала своя рожден ден
Защо технологичният свят смята, че американската мечта умира?
Защо следващите изтребители Dassault Rafale може да бъдат построени в Индия?
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана