Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки (ЗОП) одобри днес Министерски съвет, съобщи БТА.
В закона се регламентират всички видове режими и процедури за възлагане на поръчки в зависимост от тяхната стойност. По този начин се опростява структурата на законодателството чрез намаляване на броя на подзаконовите нормативни актове.
Отменя се Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки. Предвижда се възможност възложителите да променят еднократно обявените условия в процедурата в 14-дневен срок след нейното откриване.
Изменя се и обхватът на предварителния контрол, упражняван от Агенцията по обществени поръчки, и механизмът за неговото осъществяване.
Въвежда се публичност при възлагане на поръчки на ниска стойност чрез задължението възложителите да публикуват покана на Портала за обществени поръчки и на страницата си в интернет - "профил на купувача".
Регламентира се възможност за т. нар. пряко възлагане на дружества, свързани с възложителя - териториален орган на държавна власт. Такова възлагане се допуска само за договори за комунални услуги, обхванати от предмета на дейност на дружеството. В тези случаи се изисква общинското дружество да е обект на контрол, какъвто съответният териториален орган упражнява спрямо собствените си структури. Друго важно условие е това дружество да формира 100% от годишния си оборот от поръчките на този възложител.
Предложението е в съответствие с практиката на Съда на Европейския съюз, според който този начин на възлагане се приравнява на изпълнение на дейности със собствен ресурс.
Въвежда се дефиниция на понятието "свързани лица" за целите на възлагането на поръчки.


Съдът за Баба Алино: Имотите имат статут на горска територия
Мирчев: Спорът за оръжията за Украйна прикрива провалите в управлението
Почитат паметта на Надежда Парушева в маратона Галата – Варна
По Черноморието ни ври от сафрид, хамсия и цаца
Разчистват ската под Морско казино в четвъртък
Европа е близо до одобрение за своя конкурент на SpaceX
Исторически обрат: Слънчевата енергия надмина въглищата в САЩ през май
SpaceX и други мега компании може да чакат с години, за да влязат в S&P 500
Акциите на ASML достигат рекорд, но оценката е най-ниска от години насам
Ел Ниньо се завръща и носи суши, горещини и риск за реколтите
Брутален Mercedes-Benz SL Brabus 7.3S V12 си търси нов собственик
Mazda тества система, който „изяжда“ CO2 в движение
Този непознат знак решава най-големия проблем с трафика
Mitsubishi продължава да търси място на Eclipse
Гениално или ексцентрично - „циклопското око“ на Citroen
ГЕРБ-СДС: Навън пред партньорите се говори едно, тук е друго
Йотова награди пожарникарите, гасили автобуса на "Челопешко шосе"
Задържаха жена в Дивотино за безразборна стрелба
Оставката на Кандев: Не е добър симптом пореден герой да влиза в политика
Броени дни до концерта на Empire Of The Sun в София