Лепенето на застрахователни стикери върху стъклата на автомобилите се забранява, решиха депутатите, които приеха днес на второ четене промените в Кодекса за застраховането, предаде БТА. Санкцията влиза в сила 15 месеца след обнародването на текстовете в „Държавен вестник“.
Забраната важи и за поставянето на знаци, белези или други индикации на видимо място в моторното превозно средство, които пряко или косвено указват наличието на сключен застрахователен договор, гласят текстовете.
Мотивите за промяната целят да се прекрати практиката за поставяне на "пасивни маркировки" от застрахователите.
Поставянето на отличителни белези остава в сила за превозните срудства, за които нормативно е указано да имат надписи, гласят текстовете. Запазват е и рекламните текстове, но при условие да не са обвързани със сключването на застраховка.
Въведена е глоба от 50 лева за лице, което управлява автомобил с поставени знаци, белези или други индикации, с изключение на нормативно признатите. Санкцията за застраховател, който допусне нарушение на закона, варира от 30 хил. до 60 хил. лв., а при повторно нарушение - от 60 хил. до 120 хил. лв.
Прието беше още, в тримесечен срок от влизането в сила на кодекса, застрахователите да променят общите условия или съществуващите други уговорки за застраховане на моторни превозни средства.


Винисиус Жуниор преподписа с Реал (Мадрид)
ЦСКА удари с 3:0 Макаби като гост
Тъжна вест! Почина голямо име в медицината
Златото стигна до 4295 долара за унция
Във Варна наградиха победителите в Спартакиадата на ВМС
Иран иска да забрани на кораби на САЩ, Израел да използват Ормузкия проток
Всеки сантиметър от Дунав е от значение за Сърбия и Румъния
Саудитска Арабия може да прекрати господството на хутите в Червено море
Shell, BP, Exxon: Големите петролни компании се готвят за по-ниски цени
Защо водещ търговец на желязна руда е под лупа
Германци доработиха Ferrari 12Cilindri Spider
Дори малко мръсотия върху джанта води до загуба на контрол
Защо старт-стоп бутонът изчезва от новите коли
Графити по цял свят разкриха Smart #2 преди премиерата му
Собственик на Hyundai Ioniq сам увеличи пробега и... багажника
Днес се прощаваме с журналиста и писател Димитър Шумналиев
Искандер и С-400 срещу изчерпваща се ПВО: Ново предизвикателство за Украйна
За наказание: Пратиха в “месомелачката” руски войник облечен в рокля (ВИДЕО 16+)
Китай тества Z-10 за опасни мисии: щурмовите хеликоптери тренират полети под радара
Как войните между Иран и Украйна се превърнаха в един енергиен шок