Депозит от 50 лева на кв. м ще внасят физически и юридически лица, които искат да разкопаят тротоарни настилки или зелени площи. Това каза зам.-кметът на Столичната община (СО) Ирина Савина, съобщи БТА.
Мярката е в новите договори за извършване на ремонтни дейности на подземната инфраструктура, които ще се сключват с изпълнителите. В тях е предвидено освобождаване на депозита в рамките на пет години, като всяка година ще се връщат по 20% от него, отбеляза Савина.
За разкопаването на улици с интензивно движение депозитът ще бъде 100 лв. на кв. м, а за по-ненатоварени улици - 80 лв. на кв. м. За възстановената настилка ще се изисква и сертификат от независима лаборатория за качеството на асфалта.
Целта на общината е да се прекрати некачественото възстановяване на пътните, тротоарните или зелените площи след извършването на ремонтни дейности. При установяване на некачествени възстановителни дейности, за повторното им извършване ще се ползват средства от депозитите, вместо от бюджета на общината.
По думите на зам.-кмета Любомир Христов около 40% от неравностите по уличната мрежа се дължат на потъвания, причинени от различен тип възстановяване на уличната мрежа.
Задължително ще бъде и поставянето на вертикална сигнализация и информационни табели в участъка на ремонта, предвиждат новите договори. На тях трябва да са посочени името на фирмата, която извършва ремонта, началният и крайният срок на разкопаването и възстановяването на настилките, както и видът на строителството. Ако такива липсват, санкцията ще бъде 1 000 лв.
Срокът за възстановяване на настилката при аварийни ремонти на улици с масов градски транспорт е три календарни дни, на градски магистрали, важни кръстовища и ключови артерии в София - 24 часа, а на вътрешноквартални улици - до пет календарни дни. Възможно е удължаването на сроковете при неблагоприятни метеорологични условия.


"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Варна отбеляза 100-годишнината на Международния музикален фестивал „Варненско лято“
Условията за туризъм в планините са добри
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
Гуцанов: Това, което става във Варна, е върхът на айсберга