Точно след една седмица "Литекс моторс" ще открие официално завода за автомобили Great Wall край ловешкото село Баховица, съобщиха от компанията. Специално за събитието в страната ще пристигне Ван Фън Йн, президент и изпълнителен директор на автомобилния гигант Great Wall Motor (GWM) – партньор на българската компания.
Веднага след откриването започва и серийното производство на първите няколко модела български автомобили.
Изграждането на завода започва с подписването на договор за сътрудничество между "Литекс моторс" и китайската автомобилна компания Great Wall Motor през есента на 2009 г., като основната инвестиция е предимно на българската компания. Две години по-късно през ноември 2011 г., в завода се произвежда и първият автомобил от тестовата серия.
В съоръжението край Ловеч екип от млади и квалифицирани българи ще произвежда автомобили с марката Great Wall, покриващи всички изисквания на Европейската общност. Продукцията на „Литекс Моторс“ ще бъде предназначена за националния и Европейските пазари. Това е първият завод за автомобили с марката Great Wall в рамките на Европейския съюз.
Към момента в завода са заети над 120 души, като средната възраст на операторите е 19 години, а на инженерите е 25 години. В ръководния екип участват чуждестранни консултанти и мениджъри с дългогодишен опит в производството и продажбите на световни автомобилни марки. При пълен капацитет на завода от 50 000 автомобила годишно в него се очаква да бъдат заети близо 2 000 души.
GWM е най-големият частен производител на автомобили в Китай и износител от азиатската страна. Компанията реализира автомобилите си Great Wall в над 120 страни по целия свят – Европа, Близкия Изток, Африка, Централна и Южна Америка, Азия, Австралия и др.
GWM са и първата и все още единствената независима китайска автомобилна компания, която има типово одобрение на продуктите си за продажба в ЕС. Производственият капацитет на компанията за 2012 година е 1,2 млн. автомобили годишно и ще бъде увеличен до 2 млн. автомобила годишно до 2016 година.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 14 години Така е, мило ми става, че има интерес към изграждането на заводи и създаването на нормален микроклимат за хората от региона. През последните 23 години българите успяхме само в едно - да закрием и приватизираме по сенчести схеми всички заводи, които по бай Тошово време осигуряваха препитането на хората. Трябваше да дойдат китайци, които ние иначе оплюваме наляво и надясно, за да започнат обратния процес - завръщане към завода и към индустриалното производство! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Хем се открива нова завод за производство на автомобили у нас, нещо което чакаме отдавна, хем се откриват и много работни места за хората. Всички знаем, че в този регион безработицата е голяма и мисля, че точно там е мястото на Литекс Моторс. Пожелавам им успех и дано скоро ни предложат още модели :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години ами след като са покрили всички критерии на ЕС, защо да не могат да се продават на европейския пазар? струва ми се ще се намери пазар за тези коли, дори и да не е немския или някой от другите водещи! колкото до това дали работещите там ще са българи-мисля че да, защото колите само ще се сглобяват тук :) разбира се главните инженери там ще са китайци :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Страхотна новина! :) Скоро започваме да продаваме родни коли и мисля, че това е едно страхотно стъпало нагоре за икономиката! Цените на автомобилите са доста приемливи за нова кола, така че мисля че добре ще вървят и на износ :) Бих си купила такава кола, наиситна защото е най-добре ако ще даваме пари да ги дадем за родното производство отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Вече имат заявка за първите 150 возила, дано работата потръгне, тъй като ще се отрази много добре на родната икономика. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Мммм.... каква хубава новина! Бих искал всеки ден да има само хубави новини :-) За да успее начинанието, може би и държавата ни би могла да изиграе някаква роля. Например онез 240 *** да сменят Мерцедесите с БГ автомобили. У С П Е Х ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Най после и в България да се създаде някакво реално производство. Това е най-хубаво нещо което се случва в икономиката ни от 20 години насам. Дано наще политици проумеят че само реалното производство може да изведе България от позицията и на най-бедна страна в Европа. Пожелавам успех на фирмата. Всички модели са супер отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Да ни е честито! Освен, че завода ще създаде доста работни места, дава възможност след време ние да сменим 20-годишните си таралясници с нещо ново и читаво мейд ин Ловеч. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Изключително съм щастлива, че вече се правят автомобили и у нас. Не само, защото навсякъде ще казват, че са произведени тук, но и защото откриха много работни места за хората. В тази криза тези хора правят много за нас. Пожелавам им успех и дано скоро ме огрее да карам този хубав пикап :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Пожелавам успех на предприятието. Ако автомобилите им се окажат достатъчно читави за българските пътища предричам огромен успех. Да не говорим че подръжката на автомобил произведен в БГ ще е в пъти по-евтина тази на вносен автомобил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар