Близо 30 български общини, които през 2010 г. са поели нов държавен дълг, но поради липса на приходи не могат да го обслужват, ще трябва да преструктурират задълженията си до 2013 г. Други 82 общини също са затруднени при изплащането, тъй като размерът на плащанията по този заем надхвърля собствените им приходи с 30%.
Това сочи одитът на Сметната палата за състоянието на държавните дългове на общините в страната за периода от 2009 до 2010 г. Проверката установила, че през 2010 г. 101 общини са взели нови заеми, които ае вписани в Централния регистър на общинския дълг, наблюдаван от финансовото министерство.
Проверката показала, че сто деветдесет и две общини са обслужвали задълженията си в съответствие с договорените условия, а двадесет и две общини са просрочили плащанията си през 2010 г. Други двадесет и четири общини не са въвели в Централния регистър на общинския дълг навреме информация за обслужваните от тях дългове.
Общият размер на общинския дълг към края на 2010 г. надхвърля 842,4 млн. лв., като само за една година той се е увеличил с 33%, или с над 210,2 млн. лв., сочи още докладът на палатата. Проверката за 2010 г. установява, че направените от общините плащания надхвърлят 152,2 млн. лв., а просрочените плащания достигат 1,5 млн. лв.
Одитът за 2010 г. показва още, че 32 общини са увеличили през 2010 г. общинския си дълг с повече от 50 на сто спрямо предходната година. В други 22 общини е отчетено двойно нарастване на този дълг.
Поддържаната в регистъра информация не позволява да се определят причините за значителното нарастване на размера на дълга, водещо до повишаване на риска за обслужването му в средносрочна перспектива, поясниха от Сметната палата.
От палатата припомнят, че според Закона за общинския дълг кметовете трябва да вписват в регистъра освен решенията на общинските съвети за поемането на съответния дълг, също и неговата срочност, евентуалните промени в срочността, амортизационната схема на дълга, както и случаите на над 30-дневна забава в обслужването му.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно
Карди Би решила да даде втори шанс на Стефон Дигс
Армията на САЩ избра Rogue 1 за унищожаване на танкове от дълги разстояния