IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иван Станков: Раздробяването на земеделието е най-голямата грешка на прехода

Възстановяването в земята в реални граници и ликвидирането на окрупнените фирми са с основна заслуга за проблемите в сектора, смятат министърът

10:41 | 05.04.13 г. 79
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Проф. Иван Станков. Снимка: БТА</em></p>

Проф. Иван Станков. Снимка: БТА

- Вие обявихте тези свои приоритети още в първия си работен ден като служебен министър. Какво е реалното състояние на изброените сектори и какви конкретни мерки за стабилизирането им ще предприемете предвид краткия мандат?

Първата конкретна мярка е осигуряване на субсидии - за животновъдство, зеленчукопроизводство, овощарството - и то точно чрез обвързаното плащане. Втората мярка е - отношението на държавата.Не само финансова, но и морална. Защото няма да се уморя да повтарям - пренебрежително е отношението към аграрното
производство.Това е водещ отрасъл, за него има дадености, естествен природен ресурс - съчетание на равнини, полупланински терени, планини, които не се използват ефективно.

При животновъдството има да се свърши много конкретна работа в селекцията, а при растениевъдството – в семепроизводството. Процентът на селекционираните животни в момента не е висок - само 10 на сто при кравите, при необходимост от контролиране на 30 на сто. Още по-нисък е той при овцете. Трябва да подкрепим тези стимули.

Друга конкретна мярка е изграждането на напоителните системи - ограничаване, отводняване и други много конкретни неща.

- Една от постигнатите договорености за България в преговорите по ОСП е за т. нар. опростено прилагане на директните плащания. Бихте ли обяснили какво точно означава това?

Опростеното плащане означава Схемата за единно плащане на площ, която ние успяхме да защитим в Брюксел. Това е най-простата схема, т.нар СЕПП или плащане за единица площ - имащ определен размер земя и съответстваща на нея субсидия.

- А какво ще спечели страната ни от другия постигнат приоритет - за обвързана подкрепа в размер над 10 процента, която да е насочена към важните и чувствителни сектори като животновъдство, овощарство и зеленчукопроизводство? С колко според Вас трябва да бъде вдигнат бюджетът на обвързаната подкрепа?

Тук вече става дума за отделяне на средства от всички тези суми, които са за директни плащания. Предложихме 15 процента, Съветът на министрите прие - 12 плюс още 3 процента за протеинови култури, което да се реши на ниво Европарламент. Така процентите стават общо 15 от всички тези суми на директните плащания, които да бъдат обвързани с отделните производства, за които питате.

Отделно има друго защитено от нас облекчение в ЕС - прехвърлянето на средства от Втори в Първи стълб в размер на 25 на сто от Програмата за развитие на селските райони за земеделие и с всички тези суми ще подкрепим слабите си производства.

- Ще продължите ли наистина битката - розите и лавандулата да бъдат включени в списъка за подпомагане, обвързано с производството през следващата ОСП?

Ще настояваме това да бъде приоритет за България, защото знаете, че имаше настроения и съпротива по този въпрос. Още повече, че към от този край, в който се отглеждат розите. В много тясна връзка съм с производителите и настоявам, в университета, в който съм ректор да има подготовка по тези въпроси.

Подготвяме дори магистърска степен по розопроизводство и етеричномаслени култури.

- Министър Найденов дойде като министър със своя лична кауза и бе последователен в изпълнението й. Става въпрос за стандартите при основните хранителни продукти. Ще подкрепите ли и ще развиете ли тази лична негова амбиция, чието послание е да се подобри качеството на храната, която българинът слага на трапезата си?

Това определено е успех на д-р Найденов. Не мога нищо друго да кажа, за това постижение, освен, че ще го отстоявам. Ако браншът има някакви конкретни инициативи в тази посока, ще ги подкрепя.

- Защо решихте да създадете бизнес-научен съвет към министерството, какви ще са неговите формат и цели?

В този Съвет влизат най-изтъкнатите специалисти в областта на земеделието - растениевъдно и животновъдно производство, учени - по един представител от всеки сектор, както и по един представител на бизнеса.

В този бизнес-научен съвет на първо място ще обсъдим аграрната политика у нас на базата на ОСП. С този екип ще определим и внесем за одобрение в Министерския съвет приоритетите в аграрното производство на държавата ни. Правим го защото на практика нямаме защитени приоритети на национално ниво. От там нататък за всеки приоритет по отделно ще разработим стратегии - но не както се правеха досега, а кратки и ясни с икономически обосновки.

Всички плащания са за конкретни мерки и за това трябва да имаме одобрени и защитени такива. Ще ви дам конкретен пример с напояването - там няма мярка и затова сега няма и пари за заплати. Няма мерки за планинското земеделие и животновъдство и някои други от по-слабите производства, които сега ще създадем.

Знаете ли, че от животновъдния бранш, към който и Вие принадлежите, сочат като един от най-големите проблеми за лошото състояние на сектора – спекулата с цените на фуражите. Те твърдят, че това се отразява много зле на бранша. Има ли механизъм, с който да се намесите в този проблем, ако сте съгласен с него?

В мандата на нашето правителство няма да успеем да се справим с това. Следващото правителство обаче трябва да мисли много сериозно за оземляването на фермерите. Имам много добри контакти с най-добрите фермери в България и при тези, които имат земя и си осигуряват производството, нещата не стоят така.

Там има обвързаност и добавена стойност, която липсва при чистите производства. Накратко казано освен оземляването, нямаме друг механизъм, с който да се намесим.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

53
rate up comment 11 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 11 години
Аз съм лесен - знам и две, и двеста! Вие му мислете как от офисите се ходи на бригада за картофи, щото като гледам каква материална база ще ви остави капитализма, май и вие ще почвате като вашите дядовци от нищото... хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
52
rate up comment 1 rate down comment 5
rover
преди 11 години
Напълно съм съгласен с теб, че социализмът предстои. Само дето най-напред капитализмът трябва да му създаде материалната база. Та после да има как да се развихри идеологията. Иначе идеология не се яде. Дори и в родината на соца Съветска Русия засега са се отказали от идеята за световна революция.Та така. Първо базата, после надстройката. Първо цуцулизма, после жените - общи.И както ти пишеш (както и Тато казваше) - ха, ха,ха....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
51
rate up comment 11 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 11 години
Аз не случайно питах за 1980! Провери и напиши тук, моля! Щото ако наистина промишленост и СС са били толкова затрити, би трябвало да сме затънали до шия и като дъл! Златото продали, всичко изпили и изяли... виж числата и пак сподели! хаха!Към 1989 г. имаме 10 млрд. USD дълг срещу $ 35-40 млрд. БВП. Само оборудването заводите ни по цени за скрап е 2-3 пъти повече!Сега колко ни е дълга, имаш ли идея? И срещу какво?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 16 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 11 години
Социализмът не е никакво недоносче и той все още предстои! Не фалира социализмът, а един военно-поличтически и икономически съюз загуби политическата война с по-умен и по-силен противник. По-силен като конгломерат от най-богатите бивши колониални държави, а не като икономическа доктрина! Разгледай малко кризите и фалитите и в западния двор през 20 век! Ние просто се предадохме. Сев. Корея още си я има, нали? Ако Никсън не беше откачил долара от златото през 1971, щяхте да видите какво е трещящ фалит!Западният модел се крепеше на противопоставянето с нашата система. Видяхме какви са перспективите и пред "победителя" - западните икономики цъфтят! Нали добрите новини ни събират всеки ден тук!Имай предвид, че нашето разпадане и отварянето на Китай даде още няколко глътки въдух на западните икономики, та до днес! Спечелиха 20 г. докато оглозгат новите пазари, които се отвориха при нас.И сега кво?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 2 rate down comment 0
Biso
преди 11 години
Имаш ли идея колко беше дългът на България - вътр. и външен към 1980 г? ....................................Към 10-ти Ноември 1989 г. външният дълг е за над 10 млрд. долара, вътрешният дълг е за над 20 млрд. лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 2 rate down comment 3
Biso
преди 11 години
Тази икономика се крепеше на мощно, едро, механизирано земеделие и огромна за мащабите ни промишленост!.................................Относно земеделието ставя ясно, че сме внасяли храни от вън, защото не сме могли да произведем достатъчно, въпреки, че имаме златна земя.Относно "ограомната за мащабите ни промишленост: всички си спомняме празните магазини и търсенето на "връзки" за да купиш чифт обувки.Златните заводи на социализмаСлед 1974-1975 започна развитие на някои отрасли като черната металургия, тежкото машиностроене, електрониката по следния метод пробивен министър и благоразположение на Тодор Живков. Мисля, че модела на тази система се даде от МК Кремиковци. Първият обект, започнат без предварително проучване, без изяснена технология на добива на стомана и без уточнена генерална сметка. Впоследствие по този начин се изгради голяма част от електрониката, тежкото машиностроене, Третата металургична база и редица други обекти.Георги Белички, бивш министър на строителството, 1991 г.В крайна сметка ЗТМ Русе, е един ненужен завод. Според висшите политици на България и Румъния това е трябвало да бъде нов тип промишлено икономическо сътрудничество по подражание на опита от капиталистическия свят. За съжаление икономическите системи и субективно-тоталитарния подход надделяха. Съвместното предприятие не е било достатъчно обмислено и едва в хода на развитието му се оказа, че производствената му програма е нереализуема.Макар завода в Кремиковци да е построен за развитието на металургията в България, икономическите загуби от него за държавата, социалните и екологични последствия са толкова големи и продължителни, че той се превръща в унищожителен пример за комунистическото управление.Още преди завода да е завършен, се оказва, че мощностите му не могат да бъдат напълно натоварени поради липса на суровина, а някои от отделните производства, като това на *** например, нямат пазар в СИВ.Фактически металургичния комбинат започва да работи като нерентабилен,което положение и до ден днешен не е променено Огнян Димитров, зам. Председател на плановия комитет през 50-те години, отговарящ за капиталното строителствоВъпреки тоталното разминаване в икономическия ефект от комбината в Кремиковци десетина години по-късно ще бъде приложен същия подход при изграждането на завода за крупно нестандартно оборудване в Радомир и ще повторят грешките от предишните години.ЗТМ РадомирСтава това, което експертите са предвидили нито е възможно да се натоварят построените мощности, нито да се произвежда планираната продукция, нито да се намерят пазари за нея. Вложената обща сума за строителство възлиза на 1,367 млрд. лв. Произведената стокова продукция за периода 1980 1990 възлиза на 602 млн. лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 9 rate down comment 1
Mavi Goz
преди 11 години
"Понеже не пазарувах аз, не обръщах внимание какво има в магазините. По едно време влизам в един гастроном. Вътре по рафтовете - осем неща. Компот ( загубил цвят), ориз, кибрит, сол, оцет и още какво беше, не помня. Всичко покрито с прах. И това - две години преди разтурване на ТКЗС. Никакъв разгром не е имало след 1989. Той се състоя много преди това. Ама на празни кратуни как да им го обясниш?"Това требва да са "смислици: ли? И как точно оцелявахме, ядейки сол и кибрит? Имаш ли идея какви глупости пишеш? За разлика от теб аз съм пазарувал от средата на 60-те та до днес и много добре знам кога и какво е имало по магазините! И не те знам теб, ама аз има частен бизнес вече 21 г. и съм хранил до 70 работници! Хайде научи ме на нещо, капиталистче!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 3 rate down comment 4
data
преди 11 години
Мави , социализЪма е едно недоносче и то фалирало недоносче . Приеми го ! Това което се опитва да ти кажа е , че за социализма фалира няколко пъти за период от 40 г. , а освен това през голям период от тези 40 г. е бил на директни помощи от една чужда страна - това вярвам си го спомняш ! Хубав или лош мен не ме интересува - бил е нереален (измислен) за тази държава . Ти ако искаш - вярвай в измислици !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 12 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 11 години
Гледайте къде е била България през 1945 г. и вижте каква е през 1965 г. Това са 20 години! Има ли място за сравнение като промишлен и социален потенциал, като БВП? Сега сравнете 1965 г. с 1985 г. - Всичко е умножено многократно! Да, пуберите - фенове на шарени дъвки, дънки, семки и бонбонки по претъпканите с шарени опаковки рафтове са все по-нещастни, но родителите им знаят къде са били преди 30 г. и могат да оценят какво е да имаш собствено жилище с ел. печка, авт. перала, цв. телевизор, кола и почти безплатна почивка на море и планина 1 месец годишно! Поколението, помнещо годините преди, по време и след войната знае какво струва този жизнен стандарт!Сега се върнете 20 г. назад и вижте какво се е случило и как се е променила България! Магазините са пълни, но те се пълнят и празнят за минути! Търгашът отваря и затваря дюкяна за норматив! И какво остава след него?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 2 rate down comment 9
rover
преди 11 години
Виж, я си намери някое друго място, на което да плещиш безсмислици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още