Туризмът в Гърция отбелязва един от най-силните темпове на растеж в световен мащаб през първото тримесечие на тази година, като значително надхвърля рекордните нива от предпандемичната 2019 година, пише в. „Катимерини“.
По данни на централната банка на страната пристиганията на чуждестранни туристи в Гърция са се увеличили с 24,5 процента, а свързаните с тях постъпления - с 28,2 на сто в сравнение с първото тримесечие на 2023 г. Приходите възлизат на 942 млн. евро спрямо 746,5 млн. евро през първото тримесечие на 2019 г. и 735 млн. евро през съответния период на 2023 г.
С тези данни гръцкият туризъм изглежда е достигнал 120 процента от размера си през първото тримесечие на 2019 г., което е значително по-добро представяне от това, регистрирано от повечето дестинации по света, посочва "Катимерини".
Въпреки това шампиони в развитието на туризма на базата на пристиганията през първото тримесечие на тази година в сравнение със съответния период на 2019 г. са Катар (ръст от 177% спрямо първото тримесечие на 2019 г.), Албания (+121 на сто), Саудитска Арабия (+98%), Танзания (+53 на сто), Кюрасао (+45%), Сърбия (+43 на сто), островите Търкс и Кайкос (+42%), Гватемала (+41%) и България (+38 на сто), пише „Катимерини“.
Много от тези дестинации са или нововъзникващи нови дестинации, като Албания, или дестинации, които са изостанали значително във възстановяването си от пандемията през предходните години, отбелязва вестникът.
Според същите данни, публикувани тази седмица от Организацията на обединените нации по туризъм, през първото тримесечие на 2024 г. международните туристически пристигания са се възстановили до 97 процента от нивата преди пандемията. Показател, съответстващ на малко над 285 млн. туристи, които са пътували в международен план от януари до март 2024 г., пише още „Катимерини“.
(БТА)


Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Великобритания разширява военните способности с дронове, AI
Торстен Слок очаква ЕЦБ да вдигне лихвата през септември
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Как да носим правилно бялата риза
Задържаха румънец, призовавал към убийства, палежи и екстремистко насилие
Най-кошмарният супергерой? Хлебарка с водолазен костюм
Криза в британския флот: готовността на бойните подводници отново е нулева
Тайните на средиземноморския интериор