Въпреки че неблагоприятните икономически условия в страната ни и замразените доходи продължават да бъдат факт и тази година, туристическият бранш регистрира осезаем ръст в записванията за почивки за предстоящите Великденски празници.
По данни на туроператорските агенции предварителните резервации за ваканции на българите в неработните дни от 1 до 6 май бележат ръст между 8 и 10%, в сравнение с Великденските празници от миналата година.
Секторът се радва на рано направени заявки, резервации и предплатени почивки. Според туроператори по Великден над 100 хил. българи със сигурност ще бъдат извън страната, а малко над 120 хил. ще почиват на различни места у нас.
Почиващите у нас - СПА и море
„Спа хотелите са пълни отдавна конкретно за датите на Великденските празници. Резервациите за СПА почивките у нас са направени много отдавна и сигурно те ще бъдат предпочетената туристическа услуга през следващите месеци. Много търсени са почивките в така наречените еко-къщи, разположени по-централно в страната, селският и алтернативният туризъм“, заяви пред Investor.bg Стефан Шарлопов, председател на Български съюз по балнеология и СПА туризъм.
По негови думи СПА туризмът у нас става все по-модерен и предпочитан. Според изчисления на бранша българинът ще похарчи средно около 100 лв. дневно по време на СПА почивката си по Великден.
„Въпреки тежкото икономическо състояние, в което се намира страната ни, и тази година туризмът бележи осезаем растеж. За последната година браншът бележи ръст от 8%. Конкретно в сектора със СПА ваканциите ръстът е дори малко над 10%“, заяви още председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.
Въпреки че по време на Великден летният туристически сезон все още няма да бъде открит, голяма част от българите вече са запазили стаи на Черноморието. Според Недялка Сандалска, вицепрезидент на “Българската асоциация на туристическите агенции” (БАТА) това се дължи на промоционалните цени за всички ранни записвания, които редица хотели и туроператори предлагаха през януари и февруари.
„Има много регистрирани почивки по Черноморието. Хотелите на морето бавно започнаха да се пълнят. Резервациите за тях са започнали още през февруари“, коментира тя. Според нея ръстът в почивките по Великден тази година се дължи на по-дългата ваканция, тъй като са се събрали малко повече свободни дни.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле, влязъл от България
България може да въведе дигиталния портфейл до края на 2026 г.
Политологът Слави Василев влиза в политическия проект на Радев
Меган Фокс и Машин Гън напълно приключили с връзката си
преди 12 години Така е годато данъците са ниски и плоски безработицата ще е голяма и "фирмаджиите - бизнесмени" вместо да се замислят как да реинвестират в бизнеса, за да платят по-малко данъци. Те си плащат 10% и отиват да "инвестират" в чуждите БВПМодерните в РБ начини за "инвестиции" в чуждо БВП са почивки, екскурзии, коли, скъпа електроника... абе да не е мейд де българ..еее как ще станат нещата тогава отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години 2 нощувки тук - 200 лв.5 нощувки навън - 350Ден година храни, епизод пореден.Изборът е ясен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Колко и с по колко :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А във *** бани ''Слънчев бряг и Банско колко ще се накажат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Значи тези 100 000 не са от бедните, които протестираха че не могат да си платят тока.Предполагам!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар