По-висока степен на закрила на медицинските специалисти и по-големи наказания за нападения над тях прие парламентът, който гласува единодушно на първо четене четири законопроекта за изменения в Наказателния кодекс.
Всяка от парламентарните политически сили е внесла свой законопроект, но текстовете са идентични, съобщава БТА.
С измененията посегателството на медиците се приравняват с причиняване на телесна повреда на съдия, прокурор, следовател, полицейски орган и други длъжностни лица, което според кодекса се наказва с лишаване от свобода.
Промените, подготвени от "Атака", предвиждат в този кръг от лица със специална защита да се включат и учителите.
Законопроектите, предлагани от левицата и от ГЕРБ, освен причиняване на телесна повреда, регламентират и наказанията за убийство на медицински специалисти, като също се приравняват с наказания при убийство на съдия, прокурор, следовател, полицай и останалите, които се ползват със специална защита - лишаване от свобода от двадесет до тридесет години, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.
Подобна поправка в Наказателния кодекс беше приета на първо четене и в предишното Народно събрание, но не се стигна до второ четене. Сега процедурата започва отначало с четирите законопроекта.
В края на 2012 година 41-то НС приравни побоя над лекари с посегателството върху полицай, прокурор, частен съдебен изпълнител или митнически служител. Във всички тези случаи текстовете в Наказателния кодекс предвиждат затвор. Предложенията за промени бяха направени от депутата на „Синята коалиция” Ваньо Шарков и бяха приети от депутатите на първо четене.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 13 години 1 отговор Сигнализирай за неуместен коментар