Ще има нови стандарти за храни, които ще се отнасят само за произведените с изцяло български суровини продукти. Новите стандарти няма да заменят сегашните, а ще бъдат паралелни на тях.
Това обещание даде зам.-министърът на земеделието и храните Явор Гечев пред зеленчукопроизводители от пловдивското Ново село. Мярката е част от плановете на правителството да съживи родното производство, пишат от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
Стандартите ще помогнат и на потребителите да се ориентират кои стоки са български на пазара.
Припомняме, че преди седмица производителите на зеленчуци започнаха протести заради ниската изкупна цена на продукцията им. Те съобщиха, че килограм домати се изкупува при цена от 20 стотинки, което не покрива разходите им.
Само за ден изкупната цена се повиши до 50 стотинки на килограм, коментираха сега производителите от Ново село. Те отдават това на факта, че са започнали масирани проверки по веригата – складове, вериги магазини и зеленчукови борси и тържища.
Опасенията им сега обаче са мерките да не се окажат временни. Обещанията на зам.-министъра Явор Гечев са през целия активен период камионите със земеделска продукция да бъдат запечатвани на границата, а пломбите ще бъдат махани в крайната дестинация.


Барселона и Реал Мадрид ще играят на по-малко от 500 км от Варна
„Музиката на Санремо“ идва във Варна на 21 август
Костадин Костадинов е рекордьор по изминати километри със служебен автомобил на НС
България остава в елита след победа над Чехия на Евро 2026 по водна топка във Варна
Кандев дава съвети на МВР за справянето с радикализацията при младежите
Meta премахна 750 000 профила на лица под 16 години в Австралия
Южна Корея отказва балистични ракети на Украйна главно заради конституцията си
Инжектирай с повишено внимание
АЕЦ на морето и още ПАВЕЦ: Как България да спаси енергетиката в климатична криза
Какво ще се случи с българският капиталов пазар с въвеждането на еврото
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Спипаха 18 нелегални мигранти на "Видин – Калафат"
Хиляди младежи в България членуват в радикални крайнодесни организации
Голям пожар гори на Халкидики, евакуираха селището Сивири
Луксозна яхта за близо 4 млн. потъна в Средиземно море (ВИДЕО)
Илияна Йотова: Антон Станков бе неизменно воден от идеала за справедливост
преди 13 години Точно такаБраво на правителствотоПовече стандарти за качество, за да се защитава потребителяПовече държавен протекционизъм трябва. Вижте как французи и немци си купуват преди всичко роднотоНе се грижете за "бизнеса" грижете се за хората и нуждите им, за безопастността им и т.н. "бизнеса" да се оправя сам - нали обича "свободния пазар" и леберализма... да не гледа на държавата, а да се оправя сам отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години А ти как си обясняваш това, че френските картофи са по-евтини от българските. Или гръцките домати, египетския лук, македонските чушки. С липсата на протекционизъм при тях или по-скъпата нафта и високите заплати при нас, в страната, която е научила Австрия и Унгария на зеленчукопроизводство и то само преди 100 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ъъъъ, цените на доматите са се повишили с 50 ст. Това добре ли е? Утре ще говорим за инфлация.... Каква е целта, да пълним гушите на зеленчукопроизводителите или да ядем зеленчуци на нормални цени? Що за популизъм?! Искаме държавата да ни дава пари. ами и аз искам да ми дава за да ги купувам... Баси логиката... А иначе искаме европейски правила, пазар и т.н., но ако от европейски страни внесат по-евтино, това е проблем. На това му се вика протекционизъм, който няма място в ЕС. Утре БСП ще каже колко да струват доматите?! *** може и плановата икономика да върнат... Безумия! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Къде сте критиците на кабинета? Знаете само да плювате. Айде сега, защо не коментирате подобни теми?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар