Граждански организации протестираха пред здравното и пред екологичното министерство срещу замърсената околна среда и срещу изграждането на сметища, съобщиха от Сдружение ДЕН и Коалицията за устойчиво развитие.
Министър Искра Михайлова се е срещнала с представители на протестиращите екологични и граждански сдружения. Основно е обсъждан въпросът с изграждането на депата за отпадъци в Хаджидимитрово и Дражево край Ямбол, Баня, Разложко, Самоков и Суходол, информираха и от МОСВ.
Михайлова е припомнила, че всички тези проекти са спрени, но все пак България има сериозен проблем с депонирането на отпадъците. Екоминистерството подготвя сигнал до прокуратурата за случая в Ямбол. За Баня и Разлог Михайлова е предложила да бъде потърсена помощта на омбудсмана, който да даде становище, ако не са зачетени правата на гражданите и са нарушени процедурите за общественото обсъждане.
Според неправителствените организации при някои проекти са компрометирани оценките за въздействие върху околната среда, има неистински комплексни разрешителни, имало и злоупотреба с евросредства по програма „Околна среда“ и други финансови инструменти. Сдруженията твърдят още, че има подмяна на данни за промишлени замърсявания и се прикриват опасни замърсители на въздух, почви и води, както и корупционни практики.
Михайлова е заявила, че българинът трябва да започне да разделя отпадъците и събира разделно, за да се рециклират хартията, метала и стъклото, а биологичните отпадъци да се третират така, че да не създават опасност за здравето на хората.
Преди месец министърът посочи, че заради протестите срещу регионалните депа в Ямбол и Разлог строителството им е спряно и се търсят спасителни варианти евросредствата по програма "Околна среда" да бъдат усвоени до 2015 г.
Представители на здравното министерство също са се срещнали с протестиращите. Преговорният граждански комитет е поискал достъп до заседанията на Междуведомствения комитет за околна среда и здраве и да бъде възстановена отменената Наредба №7 за задължителни отстояния на строежи и производства от сгради в населени места.
Друго искане е за незабавен скрининг върху населението заради промишлени замърсявания при добив и преботка на мед и злато в райони като Средногорието и софийското поречие на река Искър.
Сдружение ДЕН е инициатор за честването на 31 октомври като ден на правото ни на здравословна и чиста околна среда.


Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Корман Исмаилов: ДПС е приключило
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него