Правната рамка за охранителния сектор е несъвършена и неактуална, а прилагането - затруднено и изкривено. Това се казва в становище на Националната асоциация на фирмите за търговска сигурност и охрана (НАФТСО), която проведе конференция за регулаторната рамка за частните услуги за сигурност.
В коментар за Investor.bg от организацията уточниха, че основно настояват за промени в Закона за обществените поръчки и в Закона за частната охранителна дейност. Според тях проблемът с конкурсите за обществени поръчки е залагането на критерия най-ниска цена.
В становището се твърди още, че като възложители на обществени поръчки за охрана много от публичните институции създават предпоставки за нарушаване законодателството, както и за увеличаване на „сивия” сектор в охранителния бизнес.
Промените в законодателството за частната охранителна дейност през последните години не отчитат интересите за развитие на индустрията. Ориентирани са основно към отговор на критики от европейски институции и в полза на държавния контрол, твърдят охранителните фирми.
Те настояват клиентите и възложителите на обществени поръчки да разберат, че не могат да пестят разходи за сметка на сигурността. Освен че е неизбежно, това е и опасно. Качеството и сигурността имат цена, се казва още в позицията.
По данни на организацията оборотът на сектора за 2011 г. е близо 600 милиона лева. Това е 8-мо място по растеж, според доклад на министерството на финансите от 2012 г. Охраняваните обекти са над 250 000 и годишно се предотвратяват над 23 000 инцидента. Доставчиците на услуги за сигурност припомнят, че осигуряват десетки хиляди работни места във всички региони на страната. Броят на заетите надхвърля 73 000 души.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина