Делът на сивата икономика се увеличава през 2013 г., продължава практиката на укриване на обороти и неплащане на мита и акцизи, показват резултатите от изследване на Центъра за изследване на демокрацията, цитирани от БТА.
Повишават се стойностите на индексите на скритата икономика при бизнеса и на недекларираната икономическа активност на населението, съобщи Руслан Стефанов - директор "Икономическа програма" в центъра. Стойностите се доближават до тези през 2005 и 2009 година.
През 2011 - 2012 година е имало напредък по отношение на скритата икономика заради силно популяризираните наказателни мерки в областта на събираемостта на приходите, но през тази година напредъкът е прекъснат, отчитат анализаторите.
Според изчисления на Центъра за изследване на демокрацията за 2013 г. са регистрирани общи загуби от укрити социални и здравни осигуровки в размер на 245,6 млн. лева. Това се случва поради деклариране на по-нисък от реалния доход или недеклариране на доход изобщо.
Мартин Цанов - анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, съобщи, че се наблюдава съществено забавяне на ръста на данъчните приходи. През септември е отчетено повишение под 1% на годишна база, докато през септември 2011 г. е отчетен ръст от 11,02 на сто, а през септември 2012 г. - 7,89 на сто.
По данни на ЕК за 2011 г. загубата за българския бюджет от неплащане на ДДС е 1,2 млрд. лева, допълни още той. Според Националната агенция за приходите (НАП) ДДС измамите са около една трета от сумата.
От Центъра за изследване на демокрацията отчитат и тревожни данни за пазара на труда - безработицата през тази година достига 12,9%, увеличава се делът на трайно безработните, както и на безработните младежи.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 12 години Тъкмо се появи някой който започне да слага ред в държавата и наглите крадливи, но големи демагози ни излъжат и всичко започва отначало. Така за шести път се озоваваме далече от началото на тунела и прехода продулжава. Народа обеднява и няма признаци да проумява и да съблудава народните поговорки.Че стомна за вода до три пъти и по делата, а не по лъжите на управляващите по три, а Десето е подготвило още 43. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Така ще бъде до момента в който хората които неплащат данъци и осигуровки нележат в затвора вефективно!САЩ от които внесохме 1 към 1 либерализма и либерал капитализма вкараха в затвора най-големия гангстер Ал Капоне не за друго а за дължими данъци!Гобернатор Благоевич лежи 12 години за това че е искал дарения за политическата му кампания, един черен депутат е в затвора 2 години че е похарчил политически стредства за лични цели - 750 000$, жена му ще е в затвора 1 ефективна години за невярно попълнена данъчна декларация!Еми то либерализъм, либерализъм, капитализъм, капитализъм обаче държаните агенции трябва да мачкат богатите, а не да им целуват ръка за подкуп както е у нас!Дотогава сивата икономика ще съществува. Докато не се построи един специален затвор за измами с/у държавата и народа. ...ама голям затвор за 100 000 да бъде отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Разбира се, че събират пари от сивата икономика. Защото и аз понякога си купувам сирене и цигари от магазина и все още си зареждам колата на бензиностанция. Така че, колкото и да съм в "сивата" икономика пак плащам ДДС-то и акцизите, на стоките, които купувам. Държавата не губи много от това, че има "сива" икономика. Както казват - по-добри сива икономика, отколкото никаква. Дори само парното и тока да си плащам - пак известна част от парите отиват в държавата. Между другото много мъдър ход би било да се премахнат напълно преките данъци. Те и без това много трудно се събират, а и за събирането им са нужни много чиновници. Ама алчността на политиците е безпределна, та ..... А дано, ама надали. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Кой, кой...? Я пак? Социалистическия ли каза? хахаха...! И по каква причина трябва да помня такива работи? Ако има някаква прагматична причина, поради която предпочитам това пред някое друго, уж "дясно" правителство е именно пресата, на която е подложено! Когато започнат чужди структури тук и директно от чужбина да хвалят денонощно едно правителство, то значи, че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО работи срещу интересите на народа си! Когато го заливат нонстоп, често с евтина помия, винаги имам едно наум! Въпрос на опит и на принципи... хехе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Така ...НО...."Социалистическия" гуру често ползваше информации от там в риториката си като опозиционер! ;) Забрави ли ?:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Центърът за изследване на демокрацията е сериозен източник на информация! хаха... заслужава си да се поразсъждава обилно върху този документ! Както се казваше в една книга, "Нека за момент приемем, че вие сте ***, Ханс!" хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Откъде ще ги вземе тези пари това правителство Според тази организация данъчните приходи намаляват Сивата икономика нараства"====Откъде ли !? Ами следи внимателно дълга! Кой ще плаща предполагам се знае! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години А може да са намерили начин да събират приходи и от сивата икономика и да не им пука. Един техен български политически доайен преди не много време произнесе култовата реплика "по-добре сива икономика" отколкото никаква" ТА си мисля че са изнамерили нов икономически отрасЪл, много подходящ за народопсихология като нашата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е едно от предизборните им обещания започна да се сбъдва! Припомнете си изказванията на лидера Станишев докато беше в опозиция! " ГЕРБ задушава бизнеса с постоянните проверки" "Ще освободим бизнеса от тормоза на Дянков." и прочие в този дух.Е .... започна се! Да ги видим докъде ще стигнат. Да му мислят левите му избиратели. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Коча Рашко на приятелчето ми по чашка Бойчо Курдисания му казал, че няма проблем, докато лихвите по 10 годишните ДЦК станат 7%, после ще трябва да се затяга колана, сега били към 3,5%, още дълг може да се вземе от правителството и все по 2-3 % бюджетен дефицит да се гласува с парламента.Само трябвало умно да се крие кеша от добаралите го, да не се вижда от никой, че си го скътал. А той Рашко знае какво приказва, ей те такива мъдури има..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар