IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Евродепутати: „Социална” Европа убива предприемачеството

В споразуменията за партньорство на ЕС със страните членки се въвеждат много допълнителни условия

16:18 | 14.12.13 г. 34
 Евродепутати: „Социална” Европа убива предприемачеството

 

Новата многогодишна финансова рамка (2014-2020 г.) намалява за първи път в историята на ЕС, стана ясно на дискусията.

Калфин подчерта,  че в споразуменията за партньорство със страните членки се въвеждат много допълнителни условия за достъп до еврофондовете. Правителствата ще усвояват средства само след реформи в ключови сфери, за България например това е здравеопазването.

ЕС си оставя възможността да спира фондовете за страните, които водят неразумна фискална политика, което, по думите на Калфин, е „глупав и непродуктивен” механизъм, тъй като замразяването на средствата за страни с големи финансови проблеми само би ги задълбочило.

Андрей Ковачев каза, че дългогодишният бюджет на ЕС ще бъде ревизиран през 2016 г., когато „кризисният манталитет ще е поугаснал”.

Бившият министър на еврофондовете и депутат от ГЕРБ Томислав Дончев подчерта, че многогодишната рамка е признак за това доколко Европа вярва в себе си. Дончев предупреди, че харченето на средствата през новия период няма да бъде опростено на ниво ЕС, това може да стане евентуално в рамките на националните правомощия.

Икономистът от Центъра за либерални стратегии Георги Ганев коментира, че вижда придвижване в посока рационализация на бюджета, а този разум е резултат от кризата, като по принцип кризите са период на вразумяване.

Николай Вълканов, икономист в Института за пазарна икономика предупреди, че 15-те млрд. лв. за селско стопанство за следващите 7 години, предвидени за България, може да решат много проблеми, но и да създадат нови за земеделието.

Многогодишната финансова рамка на ЕС за периода 2014—2020 г., одобрена от ЕП, възлиза на 960 милиарда евро за поети задължения и 908 милиарда евро за плащания (при цени от 2011 г.). Бюджетът на ЕС за 2014 г. е 135,5 милиарда евро, като са добавени 500 милиона евро за плащания. Размерът на ангажиментите възлиза на 142,6 милиарда евро, в съответствие с предложението на Комисията по бюджетите на ЕП. За първи път бюджетът е по-нисък от този за предходната година с почти с 6%. Въпреки икономиите, повече средства са предвидени за политиките за растеж, научни изследвания, образование и иновации, хуманитарна помощ в Близкия изток и компенсиране жертвите на катастрофалните наводнения и суша през 2013 година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

32
rate up comment 0 rate down comment 0
STRAHO
преди 10 години
http://bezpartien.com/%D1%86%D1%8F%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D1%80%D0%B0-%D1%81-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 0 rate down comment 0
misanthrope
преди 10 години
Одаавна не бях чел нещо точно и смислено тук. Поздравления
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 2 rate down comment 1
Biso
преди 10 години
Това - образование, това - здравеопазване, това пенсионна система - това, което България постигна за 20-30 години, а на запад още се борят като прасе с тиква, на никого тук не му е направило впечатление!..Какво ме топли мене днес, че преди 30 или 40 години сме имали образование, здравеопазване и пенсионна система?Образованието според изследване на ОИСР България е на 46-то място от 61 страни. Оценка под средното ниво. Здравеопазването е в колапс лекари и медицински сестри заминават в чужбина в търсене на по-добър живот и по-добра професионална реализация. Ранно инвалидизиране на голяма част от населението, поради ограничен достъп до качествени медицински грижи и предписани лекарства.Пенсионната ни система баба ми след повече от 40 години трудов стаж, в момента получава земеделска пенсия от 145 ( сто четиридесет и пет )лв. С тази пенсия тя не може да си плати само лекарствата, които са и нужни всеки месец. Моля прочетете в по-предишния ми коментар значението на думата демагогия!Отново изказвам уважение към вашето мнение!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 1
Biso
преди 10 години
Моля моите коментари да не се приемат за оскърбителни или агресивни.Уважавам вашето мнение и гледна точка по дискутирания въпрос.Поздрави.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 2 rate down comment 1
Biso
преди 10 години
Никой не помни, че във всяко село имаше лекар и училище с даскали по всички предмети!--------------------Баща ми е трябвало да бъде осиновен от леля си, която живее в София, за да може и той да живее и да учи в София.Още не мога да "проумея", защо е бил тоя зор да идва и той в София? Пак опираме до манифестации и лозунги за преизпълнени петилетки, за благоденствие за вески един гражданин на НРБ!Но защо ли хората по селата не са се чувствали потънали в благоденствие и са били принудени по невъзможни начини да търсят спасение в големите градове?Аз разбирам всички да са измрели и никой да не помни, какво е било по селата, тогава може някой да обяснява, как хората са мечтаели да живеят на село. Но при положение, че стотици хиляди, може и милиони със зъби и нокти се бориха за да се преместят в по големите градове и в столицата, сега някой да разказва, колко хубав е бил живота на село - това е жив пример за демагогия и казване на черното бяло!Демагогия - 1. Преднамерено въздействие върху инстинктите и чувствата на масите чрез лъжливи и примамливи обещания за постигане на користни цели.2. Прен. Изопачаване на нещо, едностранчиво тълкуване, измама, лицемерие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 7 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 10 години
Ти усети ли как произнесе диагнозата на българския ***-социализъм и съотеттно - ***-капитализъм?!!!"...Имал е достъп до западни стоки, музика, филми и други блага."Усещаш ли до какво се свеждат хоризонтите на цървула в България? Нацоионалният идеал - кореком до кореком!!! Това - образование, това - здравеопазване, това пенсионна система - това, което България постигна за 20-30 години, а на запад още се борят като прасе с тиква, на никого тук не му е направило впечатление! Никой не помни, че във всяко село имаше лекар и училище с даскали по всички предмети! Всеки помни бананите и дънките от Кореком! Малки хора, малки цели, ниски хоризонти - сърце-портмоне и глава-телевизор! Това ни е диагнозата, това ни е съдбата! Някакви бензунджии, таксиджии, бармани и келнери бяха по-големи баровци от лекари, инженери и архитекти! Те станаха и първите капиталисти! Това е и капитализмът! Кой - кого и по-напред! Иначе комунистите са виновни за всичко...! хаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Губите толкова време и енергия за да спорите комунизъм или капитализъм, че изобщо не можете да забележите къде е проблема.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Кво става тука не знам. Капитализъм? Социализъм? Комунизъм? Историята и природата познава само един победител и той е гъвкавия и адаптивния. И тези хора са били водещи или "по-равни", там където са били всички равни. Хайде върнете се 30 години назад (тези, които могат) и ми кажете не сте ли познавали някой тарикат, който благодарение на това, че е бил тарикат е бил "по-равен" от другите. Имал е достъп до западни стоки, музика, филми и други блага. Винаги е имало такива хора и дори комунизма не е можел да ги изстрие. Много от тях са били такива, главно защото са били от комунистическата партия. Сега да се върнем тук. Тези хора пак съществуват. Оставиш ли ги обаче да вилнеят - престъпват законите. Пак стигаме до съдебната система... Колко пъти трябва да се завъртим на пета за да видим къде е проблема? Неспазването и неналагането на правилата унищожават строя без значение ляв или десен е!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 0
STRAHO
преди 10 години
Трудно ми е да разбера кое кара хората у нас да бъркат думичката социален с думичката социалистически! Социалната държава НЕ отрича капитализма и властта му. Социалните придобивки са хранителна среда за дребния и среден бизнес. За средната класа са хранителна среда! Изобщо не става дума някой на някого нещо да подарява! Лесно може да се види, ако се вгледа човек в структурата на обществата в различните държави и съответно социалните придобивки за населението им. Социалните придобивки за населението не са прищявка или форма на подаяние а НЕОБХОДИМОСТ! Те не са се появили ей така от самарянството на някой капиталист. Робството също е премахнато от капиталистите. Защо ли? Защо са се отказали от БЕЗПЛАТНАТА работна сила? От добра душа? Не разбира се!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 0
citizen_bg
преди 10 години
Личната отговорност, пример и инициатива на предприемача-капиталист са хубаво нещо, но нали трябва някой да му върши черната работа и то за малко пари. Печалбата се дели според участието, но както го определи капиталиста. Иначе къде е далаверата? Да не говорим, че за да направи печалба при реализацията друг губи от пазарната размяна. Проблемът е, че вече няма избор за участие в свършване на работата. Капитализмът създава куп излишни хора в производството и това е закономернио за индустриалната революция и капиталистическите икономически взаимоотношения. Това излишно стадо трябва да измре, и да се държи на социални помощи само необходимия минимум за да се натискат работещите. Оцелелите капиталисти си разпределят ресурсите и си живеят при комунизма. Стадото не може да има претенции те не са хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още