Всяка година ЧЕЗ подменя над 350 хил. електромера, съобщиха от компанията в отговор на заключенията в одитния доклад за периода 2008 – 2013 година, представен вчера от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). В документа е записано, че компанията реално не изпълнява напълно заложената си програма.
От ЧЕЗ обясняват, че през 2013 година са били подменени 358 хил. електромера, а плановете за тази година са да бъдат сменени 380 хил. устройства, чийто срок на валидност на сертификата изтича. По закон това е задължение на електроразпределителното дружество.
През последните 9 години ЧЕЗ Разпределение е инвестирала 208 млн. лева за изнасяне, подмяна и ремонт на електромери. Това е почти една трета от общите инвестиции на компанията в мрежата в обем на 728 млн. лева, допълват от ЧЕЗ.
От компанията посочват, че енергийният регулатор не е посочил нито една констатация за нарушение на правата на клиентите при промяната на електромерите. Отчетени са пропуски, изразяващи се в липса на подпис от страна на собственика на имота при смяната на електромера.
В тези случаи обаче протоколите са били подписвани от близки на собственика, роднини, наематели или домоуправител, категорични са от компанията.
От там коментират, че посочените нарушения не могат да бъдат представителна извадка за цялостната дейност на фирмата при подмяната на електромерите. Те представляват само 0,07% от измервателните съоръжения на компанията.
Припомняме, че вчера енергийният регулатор изнесе данните от одитния доклад за дейността на трите електроразпределителни дружества. Според заключенията има идентични нарушения на всички дружества, изразяващи се в по-големи приходи от обявените, икономии от признатите технологични разходи, както и нарушения при подмяната на електромери и по отношение на качеството на доставяната електрическа енергия.
Свързани компании:


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Турция изстрелва свой космически апарат до Луната в началото на 2027 г.
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
преди 12 години Пардон, "инвестиции". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Въпросът е на каква стойност сте писали електромерите и на каква реално сте ги купили. Куче влачи рейс, диря няма... но има 200 млн лв инвестиции. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години НЕ е случайно, че първо с електромерите се захванахте, бандити такива. След подмяната ще може да крадете абонататите си доста по-лесно и да ревете до небесата, че сте "на загуба". отговор Сигнализирай за неуместен коментар