Депозитите в банковата система на България бележат ръст от 4% през юни спрямо година по-рано. Това сочат данните на Българската народна банка (БНБ), публикувани днес. Общата стойност на депозитите възлиза на 59,274 млрд. лева, което е 70,6% от Брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Най-голямата част от депозитите е на домакинства и нетърговски организации. Общата стойност на спестените от тях средства е 40,580 млрд. лв., което е 48,3% от БВП на страната.
Увеличението в депозитите е по-високо от отчетеното 1,6% -ово повишение през май, а също и от средния ръст за 2014 г. През миналата година депозитите са се повишили с 1,5%.
На фона на общото увеличение депозитите на финансовите институции са намалели с 15,4% на годишна база през юни. През май БНБ отчете по-голям спад от 21,3% на годишна база. Стойността на депозитите на финансовите институции е 2,843 млрд. лева.
Докато спестяванията на населението се увеличават, кредитирането намалява.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
преди 10 години не е въпроса да живееш от лихви, а да спестиш нещо за да си купиш стока НЕ НА КРЕДИТ с ЛИХВА! Хората се научиха на търпение, а не да купуват сега и да се чудят как да плащат после. Така трябва да е worldwide, не само в БГ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Дори и да е нулева лихвата по депозитите хората пак ще спестяват много повече, отколкото да теглят кредити.----Абсолютно! Може да си сигурен 101%! Парите, които се харчат лесно са ... "непотените" пари! За останалите пари ... се цепи стотинката...така е било винаги! Аз имам една моя приказка: "Не съм си намерил парите на пътя, че да ги харча с лека ръка!" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Кой ти говори за забогатяване от лихви? Просто българите имат спестовен манталитет, което не е лошо нещо. В няколкото години на имотен балон, преди кризата, банките бяха пощурили българина да тегли кредити за всичко - жилище, вила, кола, образование, телевизори, почивки... Заплатите растяха, цените също, имотите скачаха, безработицата падаше. Всичко беше безоблачно и оптимистично. Но отрезвяването дойде. Кредит трябва да се тегли само ако имаш остра нужда от нещо или пък си си направил сметката добре и го теглиш за инвестиция, благодарение, на която и с помощта на кредите би спечелил повече, отколкото ако инвестираш само собствени средства, без заемни. Е, всичко извън това е балон. Дори и да е нулева лихвата по депозитите хората пак ще спестяват много повече, отколкото да теглят кредити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "Домакинствата и бизнесът са спестявали повече през юни "- Ами да свалят лихвите по кредитите и по депозитите, пусто. Българинът, така или иначе, няма инвестиционна култура но, поне да се изкарат парите му от БАМ!ките. Така, вероятността тези пари просто да изгорят ще се понижи, а току-виж, някой си размърдал мозъка и се научил да инвестира. "Богат от лихви"? - Да бе, да ! ;-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Така е ... иска им се, но няма да се случи! най-доброто за тях би било - сегашнатата ипотека, пак някой да я купи ... с ипотека! Найс, а?!? :))Найс... ама ядец! Всеки вече купува ... кеш , т.е. сигурно и чисто! Имаш пара - купуваш, немаш пара - спестяваш, събираш и тогава купуваш! Тази схема е доказана в продължение на 50 г и пасва на манталитета на българина! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Банките първо ще опитат да надуят балоня, пък после ще пуснат въпросните жилища...Все пак това са лихвари, няма да играят на загуба, я... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Предполагам, че се опасяват от настъпването на "апокалипсиса" за тях - главоломен спад на цените, при което хептен няма да си върнат парите! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Нали ти е ясно, че на всеки банкер с капка мозък, му е ясно - какво прави и е подготвен за такива ситуации, но не знам нашите имат ли я или не, пазара винаги се балансира. Мен ми е чудно едно, кога банките ще пуснат на тезгяха десетки хиляди имоти от лошите кредити ... е като го видим това значи системата върви на изчистване и всичко на чисто с мисъл за напред. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Докато спестяванията на населението се увеличават, кредитирането продължава да намалява----Ядете ли хурката лихварите ... ядете ли хурката ?!?!Сами си го надробихте 2005-2008 г :* кредити на 90% финансиране, отпускани по изключително занижени правила, с предварително заложени параметри - "лош кредит"* вдигане на лихви, без съгласието на този, дето дава парите от заплатата си , с което дефакто променяте параметрите, при които е подписан договора Ами всичко се връща на тоя свят ... с лихвите ... знаете го сами !И не са виновни кредитоискателите, имайки наивитета да повярват в "светлото бъдеще" ... виновни сте вие, който създадохте илюзията за него!Е сега ще си плащате за гяволъка! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години България е 1 в ЕС и даже в света защото има 20% капит.адекватност и 30% ликвидност на банк.система и случая с КТБ е отделна тема но ако имаше закон за наказ.отговорност за необезпечени кредити нямаше да има казус КТБ Банкирането с частичен резерв не е лошо като идея но трябва тотални регулации - 33% капит.адекватност и криминализиране на необезпечениет кредити и таван на заплатите и печалбите на банките и т.н. финансови спекуланти ,и съм събрал фактите - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685как са ни ограбвали отговор Сигнализирай за неуместен коментар