Политическите партии се разделиха в оценките си за решението на президента Росен Плевнелиев да не състави служебно правителство.
От БСП обвиниха Росен Плевнелиев в задълбочаване на кризата заедно с правителството на Бойко Борисов, предава БТА.
"И сега той се опитва да създаде неуправляема ситуация за Румен Радев, преди встъпването му в длъжност", беше първият коментар в парламента на Валери Жаблянов от левицата след изявлението на държавния глава.
Според Жаблянов сегашният държавен глава без основание в Конституцията е създал хаос, "водейки безпринципни политически преговори и договорки, опитвайки се да състави правителство, въпреки парламента и въпреки резултатите от изборите".
Жаблянов подчерта, че Плевнелиев е можел да назначи служебен кабинет много по-рано, но вместо това е протакал конституционните възможности за съставяне на правителство в рамките на това НС. Той забави умишлено, проточи сроковете и сега постави и НС, и правителството на Борисов, както и новоизбрания президент пред изключително сложна ситуация“, добави Валери Жаблянов.
Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева беше на противоположна позиция и определи решението на Плевнелиев като "изключително отговорно". Президентът Плевнелиев дори е направил предложение на приемника си да получи от него кабинета и да назначи неговия кабинет и, въпреки всичко Радев дезертира от отговорността, която трябва да поеме като бъдещ президент, не се съгласи опонентът му от ГЕРБ Цвета Караянчева. Според нея съставянето на две служебни правителства ще бъде изключително смешно и неразумно.
Президентът Росен Плевнелиев след един мандат на гафове на финала грубо наруши Конституцията на Република България, коментира на брифинг в парламента председателят на АБВ Георги Първанов. Президентът е задължен в случай на несъставяне на кабинет да свика служебно правителство, посочи той и отбеляза, че това изрично е записано в Конституцията.
Това не е "концерт по желание", служебно правителство трябваше да има, заяви Първанов. Според него единственото, което спасява Плевнелиев от импийчмънт, е липсата на време, но държавният глава трябвало да понесе сериозна морална и политическа, държавническа отговорност. Никой не може да се крие зад факти от актуалната международна и вътрешна ситуация, смята Георги Първанов. По думите му своеволията на отбора ГЕРБ в тази ситуация са станали прекалено много.
Съпредседателят на ПГ на Патриотичния фронт Валери Симеонов поздрави Росен Плевнелиев за решението му да остави съставянето на служебно правителство на новоизбрания президент Румен Радев.
Кому беше нужно правителство за 20 или 30 дена, това беше подигравка с държавността, коментира Симеонов пред журналисти в парламента. Поздравявам президента Плевнелиев за това, че за същия период, през който министър-председателят няма нито един верен ход, той просто нямаше грешни решения, заяви съпредседателят на ПГ на патриотите. Според него всякакви упреци може да има към настоящия държавен глава, но поведението му е съвсем нормално и естествено и Патриотичният фронт го одобрява. Поведението на Румен Радев е поведение на некомпетентен и страхлив човек, коментира още Валери Симеонов.
ДПС приветства президента Росен Плевнелиев за решението му да не прави служебно правителство. Считаме, че това е правилният подход, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Според него е ненужно и несериозно да има две служебни правителства. На въпрос дали смята, че Румен Радев абдикира от задълженията си, като се дистанцира, Карадайъ каза, че няма такава оценка. Точно обратното, докато ген. Радев не е встъпил в длъжност, няма как да прави каквито и да са действия, допълни той.
Вижте повече във видео материала на Bulgaria ON AIR.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
Как да изградим увереност?