Един допълнителен опит за безплатна инвитро процедура и четири трансфера на размразени ембриони да осигурява държавата от началото на 2018 г. Това предлага Министерството на здравеопазването (МЗ) с проектопромени в постановлението за създаване на Центъра за асистирана репродукция (ЦАР).
Проектът е публикуван за обществено обсъждане.
Предлага се сегашните 3 безплатни инвитро процедури да се увеличат с още една и да станат 4. Към тях се добавят и 4 ембриотрансфера на размразени ембриони.
Така ще се удвои броят на опитите, финансирани от държавата, като по този начин ще се увеличи и шансът за забременяване на жените при значително намаляване на общата стойност на проведените процедури, посочва се в мотивите на здравния министър.
Инвитро процедурите се увеличават само с една, тъй като успеваемостта на всяка следваща намалява значително и след третата тя е вече около 10%, уточняват от министерството.
Очаква се постигането на благоприятно въздействие върху ниската раждаемост в страната и по- конкретно върху решаването на специфични проблеми на хората с репродуктивни отклонения и заболявания. Очаква се също и подобряване на контролните функции на Центъра, както и оптимизиране работата на Комисията към него.
За осигуряването на допълнителния опит по асистирана репродукция държавата ще трябва да осигури около 2,25 млн. лв., сочат разчетите на ведомството.
Сумата покрива прогнозен брой от 450 процедури годишно, за всяка една от които се отпускат до 5000 лева. Трансферите на замразени ембриони пък ще бъдат финансирани с още 500 хиляди лв., достатъчни за приблизително 1000 опита, колкото са криоконсервираните ембриони през 2016 година.
Предлагат се и промени относно комисията, която разглежда кандидатурите на семействата с репродуктивни проблеми. Предвижда се вместо икономист, в състава й да влезе специалист по образна диагностика, тъй като информацията, която се обработва, е строго медицинска. Освен това Центърът ще има възможност да осъществява самостоятелни проверки в инвитро клиниките и освен да прекратява договорите си с тях, ще има правото да налага финансови санкции при констатирани нарушения.
Допълнителните инвитро процедури ще започнат да се прилагат от 1 януари 2018 г.


Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Мелони иска закон, който "да се справи с джендър идеологията"
Почина Франк Гери, най-известният архитект на своето време
Последният ужас на Мерилин: Братът на Кенеди я души с възглавница в деня на смъртта ѝ
HR експерт: Бонусите са ключов инструмент за мотивация на служителите
Фермерският протест: Отново спряха движението през ГКПП "Кулата" на ТИР-ове