Екипи от няколко институции ще следи какви отпадъци се горят в софийските квартали. Това се договориха министърът на околната среда и водите Нено Димов, кметът на София Йорданка Фандъкова и главният секретар на МВР Младен Маринов. В екипите ще има служители на Регионалната инспекция по околната среда и водите, Столичната община и Столичната дирекция на вътрешните работи, съобщи Министерството на околната среда и водите (МОСВ).
Това се случва в отговор на вчерашните протести на шест столични квартала срещу мръсния въздух в столицата. Докато в някои части на столицата проблемът е основно в автомобилния трафик, в други хората недоволстват заради горенето на гуми, пластмаса и отпадъци във Виетнамските общежития и квартал „Факултета“.
Нено Димов е припомнил на срещата, че в момента се изработват стандарти за твърдите горива за битово отопление (въглища и дърва). Целта е от следващия отоплителен сезон горивата, които достигат до крайния потребител, да са с по-ниско съдържание на сяра и пепел.
Инспекорите ще влязат и в сервизите за ремонт на автомобили.
Столичният инспекторат продължава кампанията за събиране на излезли от употреба гуми. До момента са събрани над 2500 гуми и акцията продължава. По-често ще се събират и едрогабаритни отпадъци от домакинствата, за да не бъдат ползвани за изгаряне.
Междувременно МОСВ прати мобилна автоматична станция за контрол на качеството на въздуха в столичния квартал "Красна поляна", съобщи Dnes.bg.
Станцията мери от 18 до 22 декември в две точки в "Красна поляна". На 15 декември пък тя е била на "Ботевградско шосе". Всичко това обяснява в писмен отговор на депутатски въпрос министърът на околната среда Нено Димов.
Той признава, че през зимата в гетата се горят всякакви отпадъци - гуми, дрехи, пластмаси, което е забранено от закона.


Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Честваме паметта на светите безсребърници Кир и Йоан, и на свети Сергий Магистър
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области