Цените на винетките за автомобилите до 3,5 тона за следващата година остават същите - това потвърди председателят на пътната агенция Светослав Глосов, цитиран от БНР.
Уикенд винетката, която се въвежда от 1 януари, пък ще струва около 10 лв., уточни той. От 1 януари, за да използват шофьорите републиканската пътна мрежа, трябва да закупят електронна винетка. Това може да се направи на интернет портала на оператора на тол системата или посредством приложения за смартфони, стана ясно още по време на представянето на новата система за издаване на електронни винетки.
Водачите могат да ги закупят и от 500 устройства за самообслужване в цялата страна, които ще оперират на 8 езика.
Шофьорите, които имат валидни винтени стикери за новата година, ще трябва да конвертират хартиените си винетки в електронни. Подмяната ще може да бъде направена от средата на декември 2018 г. до средата на януари 2019 г.
Шофьорите обаче няма да се смятат за нарушители, ако не са трансформирали винетката в електронна. При пътуване по пътищата специални камери разчитат предния и заден регистрационен номер на превозното средство, а централната система проверява валидността на електронната винетка, уточнява Националното радио.
Нередовните потребители пък ще подлежат на автоматично санкциониране.
От АПИ увериха още, че за новите винетки ще може да се плаща и в разпространителската мрежа


"Възраждане" за уволнението на Коев: Именно от негово интервю разбрахме за "тайния" град
Камион премаза възрастна жена на пешеходна пътека във Варненско
Адвокат за Баба Алино: Вещното право и строителното право са различни неща
Асен Василев: През 2025 г. нещата взеха да излизат от контрол
Костадинов: Искаме и забрана за продажба на оръжия на Украйна
Туризмът у нас надминава отчасти 2019, но потенциалът за развитие е още по-голям
Новините в развитие
NASA избра екипажа на Artemis III
Кришна от IBM: AI няма непременно да свие работната сила
Турция вероятно отново ще остави основната лихва без промяна
Джони Деп на 63 - любимите коли на холивудската звезда
Днешните SUV са по-големи от танкове от Втората световна война
BMW реши основен проблем при водородното iX5
Брутален Mercedes-Benz SL Brabus 7.3S V12 си търси нов собственик
Mazda тества система, който „изяжда“ CO2 в движение
Демография в криза: Защо се отлага раждането на дете?
Кремен Георгиев: Цената на топлото трябва да е справедлива не само за абонатите
Мъж, пожелал смъртта на дъщерята на Мелони, почина в болница
Проф. Замфиров: Висшето образование е хронично недофинансирано