От днес вече действа Спогодбата за трудовата миграция между България и Молдова, която бе подписана в края на 2018 г., съобщи Агенцията по заетостта.
Набирането на кандидати по заявки на български работодатели вече е уредено чрез специална процедура. По нея фирмите, които желаят да наемат работници от Молдова, ще подават документи в бюрата по труда.
Процедурата ще се прилага за мигранти, които са граждани на една от двете държави, имат сключен индивидуален трудов договор по тази спогодба и притежават необходимото разрешение за пребиваване в другата държава.
Това могат да са работници за първоначален период до 1 г. и с възможност за последващо продължаване за общ срок до 3 г. или сезонни работници.
Спогодбата ще се прилага единствено за новонаети лица, но не и за вече работещи в България.
Посредничеството на Агенцията по заетостта е безплатно и няма годишен контингент за броя на работниците.
За работниците по спогодбата не се изисква разрешение за работа. Достъпът до пазара на труда се разрешава за длъжности, за които по закон не се изисква българско гражданство.
Фирми, извършващи посредническа дейност по наемане на работа, освен когато са работодатели, не могат да участват в Спогодбата.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак