Законът за мерките срещу изпирането на пари създава прекалено голямо напрежение в бизнеса. Това коментира в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria адвокат Светлин Адрианов, асоцииран партньор в EY България, Северна Македония, Албания и Косово.
„Трябва да се търси баланс между стремежа да създадеш прозрачна и конкурентна среда за бизнес и оръжието, с което го налагаш. Ако инструментът ти може да убие този бизнес с една глоба от 10% от оборота в бранш с нисък марж, това е предпоставка да го поставиш във фалит. Все пак не всеки е Google, че да го глобяваш с милиарди и нищо да не му се случи“, посочи юристът.
Според него един от основните проблеми пред бизнеса е, че сроковете за изпълнение на наредбите са кратки. До имплементирането на четвъртата директива остава по-малко от месец, а, според Светлин Адрианов по-голямата част от задължените към нея компании трябва да изчакат националната оценка за изготвяне на правила и процедури, за да се съобразят с нея, а самата тя все още се бави.
„В другия случай компаниите изпреварват оценката и се готвят за поправки в последния момент, напасвайки се към официално наложените правила“, даде пример той.
Адрианов потвърди, че се наблюдават традиционните притеснения от разсредващите институции. „Очаквам типичните логистични проблеми и напрежение в последния ден от срока за подаване на документи към ДАНС. Над 50% от компаниите ще подадат своите заявления пет минути преди крайния срок, за да се възползват максимално от даденото им време, а това може да доведе до задръстване на Търговския регистър, както добре си спомняме, че се случи съвсем наскоро“, припомни той.
Адвокатът от EY България потвърди, че вече е ясен срокът за имплементиране на петата директива (16 януари 2020 г.). Той допуска, че все още четвъртата директива вероятно няма да е изпълнена докрай и очаква, че това ще „внесе излишно напрежение“ от институциите към бизнеса.
По-късно можете да разберете повече от видео материала.


Какво ще бъде времето в понеделник?
Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Борисов обяви: ГЕРБ гради алтернативно правителство за деня, в който ще управляваме
Цените на част от храните продължават да спадат
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир