През 2030 година България е държава с висок жизнен стандарт и конкурентоспособна, нисковъглеродна икономика. Страната разработва и внедрява иновации във всеки сектор на икономиката, адаптирайки се към променящия се свят чрез своето високообразовано, креативно, солидарно и здраво общество. Това е визията за развитието на страната, анонсирана в проект на Националната програма за развитие България 2030. Проектът е публикуван на Портала за обществени консултации към Министерския съвет.
Тази програма е рамков стратегически документ от най-висок порядък в йерархията на националните програмни документи, детерминиращ визията и общите цели на политиките за развитие във всички сектори на държавното управление, включително техните териториални измерения, посочва се в проекта.
Документът определя три стратегически цели, за чието изпълнение групира правителствените намерения в пет области (оси) на развитие и издига 13 национални приоритета. Ангажиментът за разработване на национален стратегически документ за развитие на страната в средно- и дългосрочен период е залегнал в Програмата за управление на правителството на Република България за периода 2017-2021 г., приета с Решение 447 на Министерския съвет от 2017 г.
Основните три цели в програмата са: Технологична трансформация; Демографски подем и Намаляване на неравенствата.
Първата основна цел на правителството за периода до 2030 г. е технологична трансформация на икономиката, повишаване на ресурсната ефективност и наваксване на изоставането в цифровизацията й. Въвеждането на модерни технологии в сектори като здравеопазване, образование и социални грижи ще осигури повече и по-висококачествени услуги за обществото, пише в проекта.
Като цяло, текущата демографска картина в страната и перспективите за нейното развитие в средносрочен и дългосрочен план показват, че при непроменени политики демографският фактор ще компрометира възможността на икономическата система да генерира висок и устойчив растеж и ще понижава ефективността на икономическата политика, насочена към осигуряването на предпоставки за такъв растеж. Ето защо основна стратегическа цел на правителството е смекчаването на неблагоприятните демографски тенденции и обръщането им в по-дългосрочна перспектива, посочват авторите на документа.
Въпреки наблюдавания процес на плавна реална конвергенция след присъединяването на България към ЕС и постигнатия значителен напредък в подобряването на стандарта на живот на населението, реализираният икономически растеж не е достатъчно приобщаващ, за да способства намаляването на социалните неравенства, пише още в документа.
Относителният дял на лицата, изложени на риск от бедност, е сред най-високите в ЕС. Неравенството в доходите продължава да се увеличава, при ограничено въздействие на социалните трансфери върху намаляването на бедността и неравенството. Същевременно се задълбочават регионалните диспропорции в развитието във всички социално-икономически сфери и области на политиката, се отбелязва в проекта.
Основна цел на политиката за периода до 2030 г. е постигане на по-включващ и по-устойчив растеж, при намаляване на социалните и териториални неравенства и способстване на споделен просперитет, е намерението на правителството.
Делът на преждевременно напусналите образование и обучение трябва да падне от 12 на сто сега на 7 на сто при средно ниво в ЕС от 10,6 на сто към момента. Възобновяема енергия в брутното крайно енергийно потребление трябва да се вдигне от 18,7 на сто /към 2017 г./ до 27 на сто през 2030 година. Продължителност на живота в добро здраве в България според данни на Евростат за 2017 година е 66.2 години за жените и 62.9 години за мъжете. Целта на програмата е да се достигнат нива 67.5 години за жените и 64.0 години за мъжете.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък
Защитиха пътя към резиденцията на Путин във Валдай с мрежи против дронове
ЕС има тайвански проблем на стойност 2 трилиона долара


преди 6 години Технологичната трансформация е доста странна ос в тази гръмка стратегия. Тази стратегия прилича повече на Яворовото - "Когато гръм удари". През 80-те години "Правец 16" беше на 6 месеца отстояние от 16 битовия IBM. Сега не знам дали можем да заварим и 2 резистора за улука на старото ми училище. Каква технологична трансформация би следвало да преживеем, можем само да гадаем. Иначе има доста смелост в така проявеното въображение. Само не знам до кого е адресирано това писание. Може би някой високопоставен чиновник го е заврял във фугите на Стената на плача в Ерусалим, за да сбъдне съкровеното си желание.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Добре де, може ли толкова аматьорска журналистика? Линкът в статията е към диска на Евгенията.... http://file///C:/Users/USER/Desktop/Bulgaria%202030%20proekt.pdf отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Когато си умрял, не го съзнаваш. Трудното е за другите, които са около теб. Така е когато си тЫп. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години България ще успее, колкото и на чуждата агентура от левия лагер да не ви се иска! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години бисери и вицове отговор Сигнализирай за неуместен коментар