Нови 11 случая на коронавирус са констатирани на територията на България. С това положителните проби стават 201. Това каза по време на редовния си следобеден брифинг ръководителят на Националния оперативен щаб за борба с разпространението на коронавируса ген. проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Вече има случай в Дупница - един пациент, и в Пазарджик - двама, които са семейство. Има един контактен в Добрич, 7 лица са в София.
От думите му стана ясно, че капацитетът на ВМА и „Пирогов“ вече е изчерпан и заради това Щабът ще предложи на здравния министър да издаде заповед всяка една болница, независимо от собствеността си, до 3 дни да предостави помещения за лечение на болни с коронавирус. Местата трябва да включват и възможност за реанимация.
36 са хоспитализираните пациенти в момента.
Мутафчийски отбеляза още, че Българската банка за развитие (ББР) са дарили 200 хил. лв. за борбата със заразата. Същата сума е била дарена и от Българския енергиен холдинг (БЕХ).
На въпрос има ли начин да се предприемат стъпки относно очакваната голяма вълна на завръщащи се българи, работещи и живеещи в най-засегнатите от коронавириса райони, Мутафчийски обясни, че никой не може да лиши български граждани от възможността да се приберат е в родината си. Подобни вребални призиви е имало само от няколко страни, като Турция, даде за пример генералът.
Можем да очакваме помощ от китайски лекари, водят се разговори с посолството, каза още Мутафчийски. Утре ще бъде изпратено новото ръководство на китайски медици към български колеги, присъединени към Щаба, а преди две седмици е направена среща на инфекционистите в България, които също са дали своите препоръки.
Според Мутафчийски актуалният протокол в момента в България е хлорикин с азитромицин. Хлорикинът в момента се снабдява от дарения.
*Обновена към 17.30 часа.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"


преди 6 години "Всеки гледа вече да спечели от заразата! Какви хора! "За едни брадва , па за някой друг сватба ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години само забрави да добавиш как рассия изпратила самальоти в италия ... и доктори ... и вирусолози ... и болници ...Еми тва имат, тва изпратиха у шанките. Като немат кинти и технологии като американците, та да изпратят танкове и войници, от които и вие и италианците имате неотложна нужда... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ей , бех се притеснил за теб , губиш се ... викам си скатал се из топлите страни вече , ама ме гложди изотвътре , той не е такова момче , наблюдава и ще се включи ... и те , на линия , зареден с витамини , егн-то е само цифра в тескерето , плам и хъс ... :))) ... нали ти писах , първите пилоти и тези дето ще са инструктори заминаха преди няколко месеца на обучение . сега като поотшуми вирусната пандемия , Бащицата ще иде да сключи и дългогодишен договор за LNG предполагам ще иде и до завод да се снима със строящите се Ф-ки ... :))) ...данчето е подготвила лехите , прекопали са ги , сигурно ще садят пак нещо , ама виж снег ни затрупа ... :))) ... са други ядове има , некой саботира ремонта на графа , постоянно се чупят разни неща , постоянно доремонтират ... :))) ... ако си слушал внимателно Мутафчийски щеше да знаеш за леглата за интензивно лечение защо ги искат , и че цифрта 200 е тази която отключва официалното искане . а преди него по националното радио имаше интерв' с главният лекуващ във ВМА , виж из сайта на радиото , чуй го ... :))) ...само забрави да добавиш как рассия изпратила самальоти в италия ... и доктори ... и вирусолози ... и болници ...мен най ми харесва като добавят и "клета майка България" ... това ми е в личният топ 10 ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ха-ха, Боко kpaдливата тиква и корумпиранаtа му партия гpoп окрадоха парите, закриха болниците и сега в Българя няма места за повече от 36 души да се лекуват от инфекциозно заболяване. Баcu банaновата pecпублика... населението е обречено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Значи капацитетът на елитната ни болница Пирогов бил 19 легла за лечение на COVID-19. На също толкова елитната ВМА - 17. Общо 36. И се напълнили, за нови болни с коронавирус вече няма място. И корифеите от Оперативния щаб, които от месец ни плашат от телевизора с хилядите болни в Италия и Испания, чак сега се сещат - ей, тия 36 легла май няма да стигнат, да вземем да заръчаме и на други болници да си направят такива отделения. С реанимационни легла, които не е ясно откъде ще дойдат. До 3 дни да са готови.Стига бе, вярно ли? Можеше да почакате още малко. И колко места ще има в болницата в Русе да речем? Пет? Или по-малко? Някой простосмъртен ще може ли да се вреди за тях?Бог да ни е на помощ, защото тия смешници няма да помогнат на никого. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И Германия имаше 2000 легла за подобни случаи, та очаквано ние да сме с 20 пъти по-малко. Просто тук повечето малки болници, ще ги заринат с оставки от лекари, ако трябва да обслужват подобни случаи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Всеки гледа вече да спечели от заразата! Какви хора! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години 36 болни и до тука беха болниците у България! Ся ше праат спешни отделения и реанимации в спортни зали и на палатки, ама още не да се сетили, че за тех требват лекари и сестри... Немат пари за лекарства, немат за заплати на доктори и сестри, та бегат презглава от тука, ся ше закаканижат за пробит бюджет и безпаричие, ама изплющеха 3 млрд. кеш на Локхийд Мартин, за да си оправат американците годишния баланс и да се надуват с успешна година. За ф-16ките ше видиме дали изобщо ше дойдат и дали ше требват след 3-4 години, а и дали ше има останал некой да ги кара... Айде Зельо, бегай да нагледаш лехите с цветята на Данчето за посрещането на ефшестнайските... и да ги вардиш да не ги сгазят с палатките на военния лазарет, дето щели да опъват, ако болните за хоспитализация станат 100 ... ;]И некой да е виждал напоследък гинеколожката-комисарка-фотомодел - онова повехнало барби фондернезнамквоситам? Изчезна у нищото като мишапръдня... Къде е великата европейска комисия да се справи с проблема? Трилиони приготвиха да преборват климатични промени, още малко и ше ремонтират слънчевата система, а се нас раха от един вирус, траят и гледат като пр ъднали как италианските военни изнасят трупове с камиони и забравиха за зелена сделка и за зелева градина... Щото шума ше напечатат лесно, та да я преметат по компютрите на банките и една шепа лемури да поддържат просперитета на офшорните зони, ама сега требват други, истински неща - умни глави, смели сърца и железни топки, а те се оказаха кът у най-могъщия съюз в човешката история... Ся ше видиме тоя съюз на кво се крепи... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ако го махнат тоя и сложат Годжи на негово място нищо няма да се промени . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Баси болниците, 36 хоспитализирани клиенти, от тях, я има 20, я не в София, от тях, я има общо 15 във ВМА и Пирогов и вече се препълнили. Ми то тогава в прованса трябва по полвин пациент да приемат от инфекциозни болести. Я по-сериозно, че е малко смешно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар