„В страната вече има осигурени 15 000 дози хлорохин, които ще бъдат давани на пациенти в по-леко състояние, за да не се стига до толкова тежки усложнения". Това каза по Нова телевизия директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов.
По думите му това ще позволи на здравната система да започне активно да издирва пациенти с коронавирус, които да лекува още в начален стадий, а не да чака той да стане в тежко състояние.
Професор Балтов уточни, че тепърва ще се мисли алгоритъм, по който лекарството да достига до пациентите, а целта е да се започва лечение, преди да се стигне до тежки усложнения.
„Може би ще променим тактиката. Може да търсим тези пациенти и да им даваме по-рано лекарства. А не когато ги интубираме“, поясни Балтов. Той допълни, че хлорохинът може да се дава и в домашни условия.
В момента всички пациенти с коронавирус, които се лекуват в столичните болници, са в тежко състояние, защото не пристигат навреме, каза проф. Балтов.
Той уточни, че медикаментът не е панацея. Има си показания, посочи той.
Около 20% е рискът от рецидив, обясни проф. Балтов.
Последният месец на извънредно положение е дал на здравната ни система възможността да се организира, да се снабди с маски, да се реорганизира производството, болниците да се снабдят с апаратура. В момента „Пирогов" разполага вече със 120 апарата, отчете директорът на болницата.
„Почивните дни и хубавото време са проблем и това ни тревожи много. Това, което правят недисциплинираните хора, ще се отрази до 10 дни. Тогава ще започнат да растат случаите. Не мислете, че това е просто хипотеза. Вирусът вече витае във въздуха на София", поясни Балтов.
По думите му в страната има сериозна реорганизация на всички лечебни заведения.
„В началото, когато бяха първите случаи, ние бяхме с еднократни облекла, взети от кампанията с чумата. Само за един ден в „Пирогов“ се изхабиха 70 костюма. Знаете ли какво облекчение настъпи, когато получихме тези за многократна употреба? Освен това в момента няма място в България, където да няма маски", поясни Балтов.


Мъж скочи от тераса и почина на място
Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 6 години 15'000 дози е едно нищо. Ако искате да сте подготвени, трябва да имате поне100'000, дори и да се наложи после да ги изхвърлите. Едва ли касата би фалирала от това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар