България и Хърватия все още имат работа за вършене по своите икономики и по подобряване на държавните институции преди да се присъединят към еврото. Това заяви членът на Изпълнителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Фабио Панета.
Реформите, предприети от двете страни, няма да оправят дисбалансите и слабостите пред тях, като е необходим по-голям напредък, за да се подобри държавното управление, законовата рамка и цялостното качество на институциите, заяви той в реч, цитиран от Ройтерс.
В петък България и Хърватия официално станаха част от валутно-курсовия механизъм ERM II, известен като „чакалната“ на еврозоната.
Влизането на българския лев в т. нар. „чакалня“ е придружено от ангажимента на българските власти за спазване на стабилни икономически политики с цел предпазване на икономическата и финансова стабилност и постигане на устойчива икономическа конвергенция, посочиха от ЕЦБ в съобщението си от петък.
Оттам допълниха и че българските власти са поели ангажимент да прилагат специфични мерки и в небанковия финансов сектор, държавните предприятия, законовата рамка за обявяване на несъстоятелност и тази за борба с прането на пари. България също така ще продължи прилагането на реформи в съдебната система и борбата с корупцията и организираната престъпност заради тяхната важност за стабилността и интегрирането на финансовата система.
По време на престоя ни в „чакалнята“ е необходимо да се следи и за стриктното изпълнение на критериите от Маастрихт, описани в член 140 от Договора за функционирането на Европейския съюз.


Един загина, а 42-ма пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
На тази дата: преди 55 г. България губи Гунди и Котков
Хороскоп за 1 юли 2026
Нов опит за старт на делото срещу кмета на Варна
Последен ден за безплатно обменяне на левове в евро
АИКБ: Бюджетът има плюсове, но липсват реформи, а дефицитът е прекомерено
Тайванската опозиция разпали дебат за дроновете с план за 7,5 млрд. долара
Китайската икономика набира скорост, но рискът от забавяне остава
Казусът с Anthropic показва най-лошия възможен начин за регулиране на AI
Йената достигна 40-годишно дъно спрямо долара
Високите капаци на съвременните SUV са кошмарът на пешеходците
Jeep с нова стратегия в Европа - китайски флагман вместо американски
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
Какво ви казва цветът на маслото за състоянието на автоматика
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Проф. Христова: Когато пътувате в тропически страни, използвайте репеленти
Световно признание за България и Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ
В София имоти с цени под 2000 евро за квадрат има само в някои квартали
След отпадането на Бундестима: Ако те елиминира Парагвай, вече не си отбор от световна класа