Министерството на икономиката отчита инвеститорски интерес към България въпреки пандемията. Това е заявил заместник-министърът на икономиката Стамен Янев по време на видеоконференция с представители на шведски фирми.
„Въпреки пандемията и забавянето, причинено от нея, ние отчитаме интерес към България като инвестиционна дестинация - както в производството, така и в бизнес услугите с висока добавена стойност. ИКТ и аутсорсингът са сред водещите сектори за привличане на инвестиции у нас, заедно с електрониката, транспортното оборудване и машини, химическата промишленост, хранителната индустрия и логистиката и други", е казал Янев.
Според него това са отрасли, които имат голям потенциал за развитието на износа, заетост и регионално развитие на страната.
По думите на заместник-министъра с приемането на нов Закон за индустриални паркове в страната и създаване на допълнителни насърчителни мерки за инвеститорите ще се предоставят много нови възможности за инвестиции в България.
В момента фокусът е главно върху устойчиви инвестиционни проекти, проекти с висока добавена стойност и проекти в слабо развити региони.
„През 2019 г. притокът на преки инвестиции от Швеция възлиза на 32,3 милиона евро от общия приток на преки чуждестранни инвестиции в България от 1,1 млрд. евро. Тези данни показват, че все още има голям неизползван потенциал за по-нататъшно развитие на нашите икономически отношения и за шведските инвеститори да разширят бизнеса си в България“, е заявил зам.-министър Янев, цитиран от пресцентъра на Министерството на икономиката.


Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Уайн: Тръмп малко се интересува от сигурността на Тайван
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next
Жандармерията ще дава наряди на летището във Варна
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия