“На този етап няма индикация за спиране на ваксинирането с AstraZeneca”, обяви пред bTV директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов, допълвайки, че Националният ваксинационен щаб продължава да работи и е планирано негово заседание за понеделник, 19 април.
По думите на Кирилов оценката на Европейската агенция по лекарствата показва, че съотношението между полза и риск е положително, ето защо се препоръчва прилагането на ваксината в съответствие с разрешението ѝ за употреба. Същевременно щабът очаква до края на другата семица становището на агенцията, свързано с допълнителния анализ, който се извършва в момента.
Кирилов твърди, че за втората доза от ваксината все още няма категорична препоръка, макар че някои държави, включително Германия, обмислят да поставят втора доза от РНК ваксина, съобщава БГНЕС.
"ЕМА изиска от производителите да предоставят всички данни, които имат за такъв тип комбиниране, за да може да бъде направена регулаторна преценка", уточни директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата.
Той допълни, че заплащането за ваксините става след получаването, така че в следващите седмици, в зависимост от развитието на ситуацията, Европейската комисия може да предприеме действия в различна посока за доставката на ваксини на AstraZeneca.
"Към момента данните показват, че ваксината може да бъде прилагана. Също така има възможност за препродажба и дарение, като това е една от основните ваксини, която ще бъде прилагана по платформата Covax, организирана от Световната здравна организация", заяви Кирилов.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
Любимата TikTok звезда на Италия: 84-годишна баба призовава инфлуенсърите да работят
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
преди 4 години Руската ролетка със западната ваксина продължава... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ckoт отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години няма , няма ... за четвъртия свят може всичко , само и само да не остане не набоден *** ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар