За първи път от една година насам през март пътуванията на български граждани в чужбина се увеличават. След едногодишен период на спад през третия месец от годината пътуванията на българи зад граница са 251 хил., или с 9% над регистрираните през март 2020 г., когато за първи път беше въведено извънредно положение в страната във връзка с разпространението на коронавируса. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ).
За сравнение, през февруари, по време на продължаващата епидемична обстановка в страната, пътуванията на български граждани в чужбина се свиха до 215 хил., или с 46% под регистрираните през февруари миналата година, когато в страната все още не бяха въведени ограничения заради коронавируса.
Сравнението на посещенията на чужденци в България все още е на негативна територия. Посещенията на чужденци у нас през март са почти 288 хил., или с 8% по-малко в сравнение с март 2020 г. През февруари, в разгара на зимния туристически сезон, посещенията на чужденци в България бяха с 52% по-малко на годишна база.
Продължават да намаляват пътуванията с цел „почивка и екскурзия“ - с 56%. В същото време обаче посещенията с други цели (вкл. гостувания и транзитни преминавания) и със „служебна“ цел бележат ръст - съответно с 13 и 1,4%. Транзитните преминавания през страната са 58% (167 хил.) от всички посещения на чужденци в България.
От общия брой чужденци, посетили България през март, делът на гражданите от Европейския съюз е 37,5%, или с 30% по-малко в сравнение със същия месец на предходната година. Регистриран е сериозен спад в посещенията от Гърция - с 65%. Намаляват посещенията и от Испания - с 43%, Франция - с 13%, Нидерландия - с 11%.
Същевременно се увеличават посещенията на граждани от Чехия - с 85%, Австрия - с 42%, Италия - с 41%, Германия - с 26 на сто.
Посещенията на граждани от групата на европейските страни извън ЕС нарастват с над 15%, като най-голямо е увеличението на посещенията от Турция - с близо 35 на сто.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам